Czy świadczenie żłobkowe 400+ to przychód prywatnego żłobka w 2022 roku?

/appFiles/site_128/images/autor/QOUp3RAnGg5Kr9a.jpeg

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 1 czerwca 2022
Czy świadczenie żłobkowe 400+ to przychód prywatnego żłobka w 2022 roku?

Pytanie: Zgodnie z nowymi przepisami rodzice dzieci będą otrzymywać dofinansowanie do opłat za pobyt dziecka w żłobku (tzw. program 400+, żłobkowe). Środki będą wpłacane bezpośrednio przez ZUS na konto firmowe żłobka. Czy takie świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie stanowiło przychód w firmie?

Z artykułu dowiesz się m.in.

  • Czy świadczenie 400+ to przychód niepublicznego żłobka?
  • Czy rodzice zapłacą podatek od dofinansowania na opiekę nad dzieckiem?

Odpowiedź: Tak. 400+ jest przychodem żłobka czy klubu dziecięcego pochodzącym od rodzica, choć przekazywanym przez ZUS.

Nowe świadczenie - ZUS płaci za żłobek dla dziecka

Zgodnie z art. 64c ust. 1 i 6 ustawy o opiece, dofinansowanie obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna (400+) przysługuje rodzicom, ale ZUS przesyła je bezpośrednio do placówki, w której dziecko przebywa.

Świadczenie żłobkowe przekazane przez ZUS to przychód żłobka

Przekazane przez ZUS kwoty 400+ należy potraktować tak, jak każdą inną wpłatę rodziców na poczet usług żłobka czy klubu dziecięcego. Na gruncie podatku dochodowego jest to więc przychód.

Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zapamiętaj!

Dopłata do żłobka to dla właścicielka przychód.

Dla rodziców świadczenie 400 plus na dziecko jest wolne od podatków

U rodzica świadczenie to jest wolne od podatku (art. 21 ust. 1 pkt 8d ustawy o PIT). Wsparcie w wysokości 400 zł miesięcznie nie jest przekazywane im, ale bezpośrednio do placówki, do której uczęszcza dziecko. Należy także dodać, że świadczenie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie. Jeżeli koszt korzystania z opieki jest niższy, ZUS przekaże do podmiotu prowadzącego opiekę niższą kwotę.

Warto także pamiętać, że jest to kwota przyznawana, gdy rodzice zapiszą dziecko do żłobka lub klubu dziecięcego, nie zaś do przedszkola. Objęcie dzieci w wieku przed ukończeniem trzeciego roku życia, wychowaniem przedszkolnym pozbawia rodziców możliwości skorzystania ze świadczenia wypłacanego od 2022 roku.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 64c ust. 1 i 6 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 75 ze zm.)
  • art. 14 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.)
Autor: Krzysztof Klimek
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »