Czy pracownik może żądać od pracodawcy wystawienia opinii na jego temat?

/appFiles/site_128/images/autor/MkRxv4VcgOmNKiI.jpeg

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 9 maja 2022
Czy pracownik może żądać od pracodawcy wystawienia opinii na jego temat?

Czy pracodawca może czy raczej jest zobowiązany do wydania opinii na temat pracownika na jego temat, na jego wniosek? Pracownik wyjaśnia, że opinia jest mu potrzebna w celu przedłożenia sądzie? Pracodawca twierdzi, że taki obowiązek będzie istniał tylko, jeżeli wystawienia opinii zażąda sąd.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy pracownik może domagać się od pracodawcy wystawienia opinii na jego temat?
  • Czy aktualne przepisy prawa regulują kwestię opinii o pracowniku?

Odpowiedź: Obecnie nie obowiązują przepisy, które zobowiązywałyby pracodawcę do wystawienia opinii na wniosek pracownika.

Pracodawca może, ale nie musi sporządzać opinii o pracowniku

Na gruncie obowiązujących przepisów prawa pracy sporządzenie przez pracodawcę opinii o pracowniku na charakter dobrowolny. Oznacza to, że pracodawca ma swobodę w podjęciu decyzji, czy wystawić taką opinię na wniosek pracownika, czy też nie.

W przeszłości Kodeks pracy zobowiązywał do wystawienia opinii na wniosek pracownika

Warto zauważyć, iż w przeszłości przepisy Kodeksu pracy nakładały na zakład pracy obowiązek wydawania pracownikowi, na jego wniosek, opinii o pracy w związku z:

  • wypowiedzeniem,
  • rozwiązaniem lub
  • wygaśnięciem stosunku pracy.

Opinia o pracy powinna była opierać się na dokumentach znajdujących się w aktach osobowych pracownika oraz na dokonanych w zakładzie ocenach jego pracy. Jednak przepisy zobowiązujące pracodawcę do wystawienia takiej opinii uchylone zostały w 1996 roku.

Obowiązek wydania dokumentów na wezwanie sądu

Należy też pamiętać, że każda osoba, w ramach toczącego się postępowania sądowego, zobowiązana jest do przedstawienia dokumentu na wezwanie sądu. Przykładowo, art. 248 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego określa, iż każdy obowiązany jest przedstawić na zarządzenie sądu w oznaczonym terminie i miejscu dokument znajdujący się w jego posiadaniu i stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba że dokument zawiera informacje niejawne.

Za nieuzasadnioną odmowę przedstawienia dokumentu przez osobę trzecią sąd, po wysłuchaniu jej oraz stron co do zasadności odmowy, może skażać osobę trzecią na grzywnę (art. 251 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeksu postępowania cywilnego).

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 248, art. 251 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1805 ze zm.),
  • art. 98 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1320) – przepis uchylony z dniem 2 czerwca 1996 r.
Autor: Leszek Skupski
Słowa kluczowe:
opinia o pracowniku
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »