Czy ekwiwalent za pracę zdalną podlega egzekucji komorniczej

/appFiles/site_128/images/autor/pXiRklYQq1PwryL.jpeg

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 27 lipca 2023

Pytanie: Czy ekwiwalent wypłacany z tytułu pracy zdalnej podlega zajęciu komorniczemu? Pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie i ekwiwalent miesięczny za pracę zdalną. W piśmie od komornika wskazane jest zajęcie: wynagrodzenia, wierzytelność zasiłku chorobowego, nagrody, premie i zyski. Nigdzie nie wspomina się o ekwiwalencie za pracę zdalną.

Odpowiedź: Zdaniem autora, ekwiwalent za pracę zdalną nie podlega egzekucji komorniczej.

Przemawia za tym kilka argumentów. Po pierwsze, taki ekwiwalent nie jest wynagrodzeniem, a nawet przychodem, które jest pojęciem szerszym. Zgodnie z Kodeksem pracy, strony mogą ustalić zasady wykorzystywania przez pracownika wykonującego pracę zdalną materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, niezapewnionych przez pracodawcę. Pracownikowi wykonującemu pracę zdalną przysługuje wówczas ekwiwalent pieniężny w wysokości ustalonej z pracodawcą.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Obowiązek pokrycia kosztów niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej (koszty energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, serwisu, konserwacji urządzeń i narzędzi), albo wypłaty ekwiwalentu, może być zastąpiony obowiązkiem wypłaty ryczałtu, którego wysokość odpowiada przewidywanym kosztom ponoszonym przez pracownika w związku z wykonywaniem pracy zdalnej.

Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu albo ryczałtu bierze się pod uwagę w szczególności normy zużycia materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, ich udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość materiału wykorzystanego na potrzeby pracodawcy i ceny rynkowe tego materiału, a także normy zużycia energii elektrycznej oraz koszty usług telekomunikacyjnych.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zapewnienie pracownikowi wykonującemu pracę zdalną przez pracodawcę materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej przez pracownika i wypłata ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.).

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zatem, ekwiwalent za pracę zdalną nie ma celu zarobkowego, lecz kompensacyjny tzn. jedynie pokrywający straty, które pracownik ponosi do wykonywania czynności służbowych.

Zgodnie z załącznikiem do objaśnień do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń sporządzonym dla celów statystycznych, do kategorii wynagrodzeń w ogóle nie zaliczają się ekwiwalenty pieniężne za użyte przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące własność wykonawcy. Ekwiwalent za pracę zdalną ma podobną funkcję.

Poza tym, należy wziąć pod uwagę ograniczenia w egzekucji zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego. Nie podlegają bowiem egzekucji sumy i świadczenia w naturze wyasygnowane na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych.

Zatem, prawidłowo ustalony ekwiwalent za pracę zdalną – jak już wcześniej wyjaśniono – ma za zadanie pokryć koszty używania prywatnego sprzętu przez pracownika oraz energii, internetu itp. Nie jest więc wynagrodzeniem.

Podstawa prawna: 
  • art. 831 § 1 pkt 1 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 1805 ze zm.),
  • art. 6724 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.)
Autor: Izabela Nowacka
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »