Certyfikat i usługę członkostwa od kontrahenta – jaką stawką VAT opodatkować

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 28 grudnia 2022

Pytanie: Zakupiliśmy od kontrahenta z Niemiec (import usług) certyfikat i usługę członkostwa na okres 29.11.2022-28.11.2023 r. oraz jednorazową opłatę aktywacyjną okres 29.11.2022. Data wystawienia faktury 29.11.2022 r. Termin płatności 13.12.2022 r. Ponadto otrzymaliśmy na certyfikat i członkostwo zniżkę 100% przez 2 miesiące od 29.11.2022r. Kiedy wystąpi obowiązek podatkowy w VAT i czy wszystkie pozycje będą miały VAT w wysokości 23%, czy jakaś pozycja jest z 0% stawką lub zwolniona?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jaką stawką VAT opodatkować certyfikat i usługę członkostwa od kontrahenta;

Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT w odniesieniu do jednorazowej opłaty aktywacyjnej.

Odpowiedź: Usługę, która ma być wykonywana w okresie od 29.11.2022 r. do 28.11.2023 r. przez niemieckiego usługodawcę względem polskiego nabywcy, należy objąć podatkiem z tytułu importu usługi z chwilą zapłaty, jeśli wynagrodzenie zostanie zapłacone wykonawcy usługi jeszcze przed jej wykonaniem.

Z kolei obowiązek podatkowy w VAT w odniesieniu do jednorazowej opłaty aktywacyjnej będzie powstawał z chwilą wykonania świadczenia tj. 29.11.2022 r., pod warunkiem, że jest to odrębne świadczenie od usługi ciągłej (okresowego przyznania członkostwa).

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Certyfikat i usługę członkostwa należy najprawdopodobniej objąć podstawową stawką VAT w wysokości 23%.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT

W myśl art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą wykonania usługi. W razie przyjmowania usługi częściowo, usługę uważa się za wykonaną w odniesieniu do tej części usługi, dla której określono zapłatę.

W przypadku usługi ciągłej:

- usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia- aż do momentu zakończenia świadczenia tej usługi;

- usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Tak wynika z art. 19a ust. 3 i 4 ustawy o VAT.

Z kolei z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT stanowi, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

W treści pytania nie sprecyzowano, na czym polegają usługi wykonane przez niemieckiego usługodawcę, w ramach których przyznano certyfikat i członkostwo. Zakładamy zatem, że względem tych usług faktycznie w polskiej spółce dochodzi do importu usługi. Przyjmuję również, że zapłata należności, której termin wymagalności przypada na 13.12.2022 r., dotyczy pełnej wartości należnego wynagrodzenia usługodawcy i obejmuje wszystkie zrealizowane przez niego świadczenia.

Nadmienicie Państwo, iż usługa będzie świadczona w okresie 29.11.2022-28.11.2023 r. Zapłata za usługę zostanie jednak dokonana jeszcze w tym roku, a więc przed końcem rocznego okresu rozliczeniowego, którego dane wynagrodzenie dotyczy.

Należy zatem przyjąć, że jeżeli zapłata zostanie dokonana przed wykonaniem usługi, obowiązek podatkowy w tym przypadku zostanie ustalony w oparciu o art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, tj. z chwilą przekazania niemieckiemu usługodawcy należnego mu wynagrodzenia, a więc 13.12.2022 r.

Jednorazowa opłata aktywacyjna a VAT

Inaczej sprawa wygląda w odniesieniu do jednorazowej opłaty aktywacyjnej. To świadczenie zdaje się być odrębną usługą od usługi okresowego przyznania członkostwa, skoro zostało wymienione osobno na dokumencie sprzedaży przedstawionym przez niemieckiego kontrahenta. Jeśli tak faktycznie jest, to obowiązek podatkowy dla usługi w tej części będzie powstawał z chwilą jej wykonania, a więc 29.11.2022 r.

Otrzymanie przez spółkę zniżki na certyfikat i członkostwo w wysokości 100% przez okres 2 miesięcy, pozostaje neutralne z punktu widzenia ustawy o VAT.

Rozliczając VAT należny z tytułu importu usług, należy zastosować taką samą stawkę VAT, jaka miałaby zastosowanie w przypadku wykonywania tych usług na terenie kraju. Mimo, iż nie wskazano dokładnie, co jest dokładnie przedmiotem świadczenia, wydaje się, że „certyfikat i usługę członkostwa” należy objąć podstawową stawką VAT w wysokości 23%.

Zobacz też:

 

Słowa kluczowe:
import usługstawka VAT
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »