Brak płatności w terminie 90 dni a podstawa opodatkowania

/appFiles/site_128/images/autor/wWaBAyKjU0mqHpI.jpeg

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 29 marca 2023

Pytanie: Czy zwiększenie podstawy opodatkowania w sposób ogólny o zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania w przypadku fundacji realizującej cele statutowe będzie powodowało obowiązek naliczenia podatku i jego zapłaty? Czy też nadal zwiększony dochód o te wyłączenia z tyt. nieterminowych płatności będzie mógł korzystać ze zwolnienia przedmiotowego? Czy porozumienie wydłużające termin zapłaty sporządzone jeszcze przed upływem 90 dni przeterminowania może w takim przypadku zapobiec konieczności sporządzenia korekty?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Czy brak zapłaty należności w terminie 90 dni od upływu terminu płatności powoduje powstanie przychodu.

Polecamy też:

Od kiedy spółka ma płacić CIT podwyższony do 19%

Od którego miesiąca zmienia się stawka CIT z 9% na 19%

Zmiany w CIT: minimalny podatek dochodowy odroczony

Odpowiedź: Do zwiększania podstawy opodatkowania CIT z uwagi na brak płatności w terminie 90 dni nie stosuje się przepisów dotyczących zwolnień od CIT.

Podstawa opodatkowania

 ksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Z treści tego przepisu nie wynika, że brak zapłaty należności w terminie 90 dni od upływu terminu płatności powoduje powstanie przychodu bez względu na to, czy będzie to przychód opodatkowany CIT czy też zwolniony od CIT. Ustawodawca nakazuje jedynie zwiększenie podstawy opodatkowania CIT. Jest to zdarzenie zupełnie inne od powstania przychodu. Dlatego też przepisy dotyczące zwolnień od CIT nie mają zastosowania do tych zwiększeń.

 Zwiększenie podstawy opodatkowania

Zwiększenie podstawy opodatkowania będzie miało miejsce tylko wtedy, gdy wydatek został zaliczony do kosztów podatkowych związanych z przychodami opodatkowanymi CIT. Jeśli zaś wydatek był związany z przychodami zwolnionymi od CIT ze względu na statutowe przeznaczenie, to wówczas pomimo nieuiszczenia należności w terminie 90 dni od dnia upływu terminu płatności nie trzeba zwiększać podstawy opodatkowania CIT.

Zmiana terminu płatności ma wpływ na konieczność zwiększenia podstawy opodatkowania CIT. Jeśli termin płatności zostanie wydłużony, to termin 90 dni trzeba liczyć od zmienionego terminu płatności a nie od pierwotnego.

 

 

Słowa kluczowe:
podstawa opodatkowania
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »