Będzie ustawa o franczyzie – projekt ustawy dającej ochronę przedsiębiorcom

Dodano: 15 września 2022
Będzie ustawa o franczyzie – projekt ustawy dającej ochronę przedsiębiorcom

Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości opublikowano komunikat informujący o pracach nad ustawą o franczyzie. Celem ustawy ma być uregulowanie praw i obowiązków franczyzobiorców i franczyzodawców, a tym samym – ochrona tych pierwszych. Sprawdź, jakie rozwiązania przewidują założenia do projektu ustawy o franczyzie.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadnia potrzebę opracowania ustawy o franczyzie?
  • Które kwestie zostaną uregulowane w ustawie o franczyzie?
  • W jaki sposób nowa ustawa wyrówna szanse podmiotów na wolnym rynku?

Ustawa o franczyzie ma zapewnić równość uczestników rynku. Celem przyświecającym ustawodawcy jest stworzenie warunków gwarantujących zdrową konkurencję oraz ochrony przedsiębiorcom, decydującym się na wejście w rolę franczyzobiorców. W czasie konferencji prasowej przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości podkreślali, że ustawa stanowi odpowiedź na skargi obu stron (franczyzobiorców i franczyzodawców) – domagano się ustanowienia zasad funkcjonowania franczyzy.

Definicja legalna franczyzy

Najważniejszym założeniem ustawy wydaje się wprowadzenie do systemu definicji legalnej franczyzy. Dziś. mimo iż pojęcie to funkcjonuje w obiegu, taka definicja nie istnieje. Ustawa o franczyzie wprowadzi tę definicję do systemu prawnego, co pozwoli uniknąć dowolnych interpretacji w sporach sadowych.

Dokument informujący o warunkach franczyzy znany przed zawarciem umowy

Nowe przepisy mają zobowiązać franczyzodawcę do udostępniania franczyzobiorcy dokumentu informacyjnego zawierającego najistotniejsze jej warunki na 14 dni przed podpisaniem umowy. To zapewni większą ochronę prawną franczyzobiorcy.

Sąd arbitrażowy rozpatrujący sprawy dotyczące umowy franczyzy

Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało również utworzenie sądu arbitrażowego. Sąd ten ma rozpoznawać sprawy dotyczące umowy franczyzy. W projekcie określone zostały m.in. zasady postępowania przed tym sądem i skuteczności jego wyroków. Utworzenie sądu arbitrażowego przełoży się na przyspieszenie postępowania w takich sprawach i ułatwi dalszą współpracę stron.

Zakaz konkurencji – jasne i przyjazne reguły

Projektodawcy chcą, aby ustawa w sposób przejrzysty i precyzyjny określała zakres zakazu konkurencji. Ma to zapewnić ochronę interesów franczyzodawcy i jednocześnie nie ograniczać nadmiernie prawa franczyzobiorcy do podejmowania zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej.

Termin wypowiedzenia umowy określony w ustawie

Projekt ustawy reguluje sprawę terminów wypowiedzenia. Ustawodawca chce, aby pod uwagę brane były interesy obu stron. Nikt nie będzie jednak związany umową mimo pojawienia się szczególnych okoliczności, które sprawiają, że prowadzenie dalszej działalności franczyzowej stałoby się bezcelowe.

Kary umowne i weksle – odpowiedź na postulat franczyzobiorców

Proponowane w projekcie rozwiązania uwzględniają postulaty franczyzobiorców. Kary umowne za naruszenie umowy są bowiem jedną z najbardziej istotnych kwestii przesądzających o opłacalności franczyzy i równowadze stron biznesu.

Nowe przepisy będą zawierały też rozwiązania dotyczące weksli in blanco, tj. powszechnego zabezpieczenia roszczeń franczyzodawcy. Ustawa o franczyzie doprecyzuje zasady wystawiania takich weksli.

Powstanie specjalna aplikacja dla umów franczyzy

Przedstawiono również propozycję zakładającą stworzenie aplikacji dla umów franczyzy. Aplikacja ma pozwalać na na sprawdzenie, czy dana umowa nie wykracza poza dobre praktyki. Rozwiązanie oparte byłoby na specjalnym algorytmie. Dzięki temu możliwe będzie zweryfikować, czy umowa spełnia odpowiednie standardy rynkowe.

Znak dobrej marki – gwarancja renomy biznesu

Kolejnym pomysłem Ministerstwa Sprawiedliwości jest wprowadzenie znaku dobrej marki lub dobrych praktyk, Znakiem tym będzie mógł posługiwać się franczyzodawca spełniający wypracowane standardy rynkowe. Dzięki takiemu logo potencjalny franczyzobiorca dostawałby informację, że franczyzodawca spełnia najwyższe standardy, a franczyzodawca wzmocniłby swą renomę.

Przeczytaj również:  

 Źródło: strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości

REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »