Zawieszenie działalności gospodarczej a złożenie PIT-2 u pracodawcy

/appFiles/site_128/images/autor/pXiRklYQq1PwryL.jpeg

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 17 stycznia 2022
Zawieszenie działalności gospodarczej a złożenie PIT-2 u pracodawcy

Wielu pracowników etatowych prowadzi równolegle działalność gospodarczą. W ich przypadku także możliwe jest złożenie oświadczenia PIT-2, ale z pewnymi wyjątkami. Sprawdź, kiedy pracownik może złożyć u pracodawcy PIT-2 mimo prowadzenia działalności, a kiedy nie jest to możliwe. Dowiedz się, czy ma znaczenie zawieszenie działalności oraz wybrana forma opodatkowania.

Pracownik przez złożenie oświadczenia PIT-2 deklaruje, że spełnia warunki do zmniejszenia kwoty podatku. Oświadcza zatem m.in., że nie osiąga dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych według skali podatkowej.

Pracownik nie decyduje, przy których zaliczkach zastosować kwotę zmniejszającą podatek

Przychody z działalności gospodarczej opodatkowane według skali podatkowej są ważniejsze pod względem odliczania kwoty zmniejszającej podatek w roku podatkowym. Pracownik nie ma w tym zakresie żadnych uprawnień decyzyjnych. Oznacza to, że nie może wybrać, przy których zaliczkach (z etatu czy z prowadzonej działalności) będzie stosowana kwota zmniejszająca.

Oświadczenie PIT-2 może zatem złożyć tylko ten pracownik, który osiąga przychody z działalności gospodarczej, ale nie jest to działalność opodatkowana skalą podatkową.

Okres zawieszenia działalności nie jest okolicznością, która zmienia ten stan rzeczy. Oznacza to, że osoba, która zawiesiła działalność opodatkowaną w formie skali podatkowej nie składa PIT-2 u swojego pracodawcy.

Co deklaruje się w oświadczeniu PIT-2?

Art. 32 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi, że obliczoną przez płatnika zaliczkę na podatek zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży oświadczenie, w którym stwierdzi, że:

  1. nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika;
  2. nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną;
  3. nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3;
  4. nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
  5. ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia.

Oświadczenia PIT-2 nie składa się ponownie, jeżeli stan faktyczny wynikający z tego oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 32 ust. 3, art. 44 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).
Autor: Izabela Nowacka
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »