Ustalenie rezydencji podatkowej dla obywateli Ukrainy – informator

/appFiles/site_128/images/autor/YKrdWhfItSaulGL.jpeg

Autor: Marta Wysocka

Dodano: 12 kwietnia 2022
Ustalenie rezydencji podatkowej dla obywateli Ukrainy – informator

Obywatel Ukrainy (podatnik) może potwierdzić przeniesienie na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodka interesów życiowych).  W tym celu konieczne jest złożenie oświadczeni. Sprawdź, jakie skutki wywołuje złożenie tego oświadczenia i czy pracodawca powinien weryfikować jego prawdziwość?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • W jaki sposób dochodzi o ustalenia rezydencji podatkowej dla obywateli Ukrainy?
  • Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy odbierającym oświadczenie od obywatela Ukrainy?
  • Co oznacza pojęcie „ośrodek interesów życiowych”?
  • Kiedy płatnik powinien zweryfikować, czy oświadczenie obywatela Ukrainy jest prawdzie?

Kiedy obywatel Ukrainy zostanie uznany za polskiego rezydenta podatkowego?

Ministerstwo Finansów przypomina zasady obowiązujące w odniesieniu do przeniesienia do Polski ośrodka interesów życiowych. Obywatel Ukrainy zostanie uznany za polskiego rezydenta podatkowego, jeżeli złoży pracodawcy (lub innemu płatnikowi) oświadczenie o przeniesieniu na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych.

Czy pracodawca weryfikuje prawdziwość oświadczenia?

Należy pamiętać, że ani pracodawca ani inny płatnik nie ma obowiązku badania, czy złożone oświadczenie jest prawdziwe. Weryfikacja powinna jednak nastąpić, jeżeli z informacji, które posiada (pracodawca lub inny płatnik) wynikają inne ustalenia.

Zgodnie z art. 3 ust.1a ustawy o z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Dokonując poboru podatku pracodawca/płatnik nie jest zobowiązany do przeprowadzania szczegółowych ustaleń w zakresie sytuacji faktyczno-prawnej obywatela Ukrainy i samodzielnego ustalenia państwa jego rezydencji podatkowej.

Czym jest ośrodek interesów życiowych?

W ustawie o PIT nie zawarto definicji legalnej pojęcia „ośrodek interesów życiowych". Ustalając czy dane państwo jest ośrodkiem interesów życiowych bierze się pod uwagę to, gdzie znajduje się:

  • centrum interesów gospodarczych rozumiane, czyli miejsce, w którym uzyskuje się dochody,
  • centrum interesów osobistych, czyli miejsce zamieszkania członków najbliższej rodziny, znajomych, posiadania domu lub mieszkania.

W przypadku złożenia oświadczenia o posiadaniu ośrodka interesów życiowych w Polsce, płatnik nie jest zobowiązany do badania prawdziwości tego oświadczenia. Powinien to zrobić, jeżeli informacji i dokumentów znajdujących się w jego posiadaniu wynikają ustalenia przeciwne.

Ministerstwo Finansów Przypomina o dostępnych informatorach

Zasady rozliczania dochodów uzyskanych w 2021 r. z zatrudnienia w Polsce rezydentów podatkowych Ukrainy (polskich nierezydentów) zostały szczegółowo opisane w Informatorze.

Broszura została opublikowana również w języku ukraińskim.

Przeczytaj również:
Autor: Opracowanie: Marta Wysocka
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »