Stosowanie starych zasad do rozliczania wynagrodzeń w 2022 roku

Dodano: 3 lutego 2022
Stosowanie starych zasad do rozliczania wynagrodzeń w 2022 roku

W jaki sposób należy wyliczać wynagrodzenia w 2022 r.? Czy trzeba stosować przepisy Polskiego Ładu czy raczej stosować stare zasady? Na czym polega stosowanie starych zasad do rozliczania wynagrodzeń w 2022 r.? Wyjaśniamy zasady obliczania zaliczki na podatek dla pracowników, których dochód w 2022 r. nie przekracza 12 800 zł miesięcznie.

Dwukrotne wyliczanie wynagrodzenia a wyrównanie niższej pensji w Polskim Ładzie

W związku z wejściem w życie rozporządzenia MF z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wynagrodzenie netto należy obliczać na dwa sposoby, jeśli kwota przychodu z danego źródła nie przekroczyła 12 800 zł.

  • pierwszy sposób oznacza stosowanie przepisów polskiego ładu
  • drugi sposób to przepisy obowiązujące przed 1 stycznia 2022 r. (dalej stare zasady)

Rozporządzenie MF z 7 stycznia 2022 r. ma zastosowanie do przychodów z pracy na etacie jak również z tytułu umów cywilnoprawnych.

Stosowanie starych zasad do rozliczania wynagrodzeń w 2022 r.

Podczas rozliczania wynagrodzeń w 2022 r. należy w pierwszej kolejności wyliczyć wynagrodzenie netto stosując znowelizowane przepisy Polskiego Ładu.

Następnie trzeba natomiast zastosować rozporządzenie Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jeżeli zaliczka wyliczona zgodnie z przepisami Polskiego Ładu przewyższa zaliczkę obliczoną na starych zasadach, powstaje nadwyżka. Podlega ona odroczeniu w czasie. Płatnik pobiera od podatnika niższą zaliczkę, czyli w wysokości na starych zasadach.

Jak długo trwa odroczenie nadwyżki?

Odroczenie nadwyżki trwa aż do miesiąca, w którym z porównania wysokości zaliczek obliczonych na dwa sposoby okaże się, że powstanie ujemna różnica. Czyli kiedy zaliczka z Polskiego Ładu okaże się niższa od zaliczki obliczonej na starych zasadach. Wtedy płatnik pobiera od podatnika zaliczkę z Polskiego Ładu oraz nadwyżkę z poprzednich miesięcy. Co jednak ważne – nie więcej niż do kwoty zaliczki obliczonej na starych zasadach.

Jeśli nie pobrano w całości kwoty odroczonej nadwyżki, to odroczenie tej części nadwyżki przedłuża się na kolejne miesiące, w których wystąpi ujemna różnica.

Jeśli taka różnica nie wystąpi podatnik będzie mógł ją rozliczyć w zeznaniu rocznym.

W związku z powyższym w pierwszej kolejności należy obliczyć wynagrodzenie netto wg nowych przepisów. Następnie zastosować rozporządzenie Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

Więcej informacji na temat Polskiego Ładu, w tym niższych pensji

Zasady poboru zaliczek w Polskim Ładzie i mimo licznych wyjaśnień, wciąż sprawiają wiele problemów. Najpoważniejszą konsekwencją luk prawnych oraz niekiedy błędnego stosowania przepisów jest wypłacanie niższych pensji. To z kolei jest zaprzeczeniem zapewnień, że większość Polaków skorzysta na Polskim Ładzie.

Jeżeli potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień lub szukasz odpowiedzi na pytania:

  • Jak w praktyce stosować opisane rozwiązania?
  • Czym jest nadwyżka, a czym ujemna różnica?
  • Kiedy nie stosuje się rozporządzenia z 7 stycznia 2022 r.?

Nie wiesz, dlaczego w styczniu stracili także ci, którzy mieli zyskać lub dla których zmiany miały być obojętne, przeczytaj artykuł: ­­­

W artykule znajdują się praktyczne wyjaśnienia oraz instrukcja dla płatników, jak stosować nowe zasady rozliczania w Polskim Ładzie.

 

Podstawa prawna: 
  • rozporządzenie Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. 2022 poz. 28).
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »