Poprawki do Polskiego Ładu. Nowelizacja czeka na podpis Prezydenta

Dodano: 25 lutego 2022
Poprawki do Polskiego Ładu. Nowelizacja czeka na podpis Prezydenta

Rewolucja wprowadzona 1 stycznia 2022 r. wywołała wiele zamieszania. Okazało się, że przepisy zawierają błędy, co sprawiło że konieczne było pospieszne łatanie Polskiego Ładu, m.in. przez wydanie rozporządzenia Ministra Finansów. Działanie to było kontrowersyjne, przez wielu uznane za niezgodne z prawem. Teraz poprawki się ustawy. Przepisy wprowadzające poprawki zostały uchwalone i czekają na podpis Prezydenta. Po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw zaczną więc obowiązywać nowe, poprawione przepisy. Sprawdź, co się zmieni i dlaczego zmiany są tak ważne.

Które ustawy zmieniają poprawki do Polskiego Ładu?

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin znowelizuje trzy następujące akty prawne:

  • ustawę z 26 lipca 1991 r. podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • ustawę z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
  • ustawę z 2 marca 2013 r. o podatku od wydobycia niektórych kopalin.

Prześledźmy po kolei zmiany dotyczące Polskiego Ładu.

Przeniesienie do ustawy o PIT rozporządzenia Ministra Finansów

Ze względu na kontrowersje wywołane wejściem w życie rozporządzenia MF z 7 stycznia 2022 r. ustawodawca postanowił o przeniesieniu jego postanowień do aktu wyższego rzędu. Dzięki temu rozwiewane są wątpliwości, czy istnieje obowiązek stosowania tych przepisów.

Przeniesienie rozporządzenia do ustawy o PIT nie zmienia zasad w istotny sposób. Co jednak ważne, rozszerzono katalog podatników, którzy mogą zrezygnować ze stosowana wobec nich przedłużonych terminów płatności zaliczek na podatek dochodowy. Po wejściu w życie noweli zmieniającej Polski Ład rezygnację będą mogli złożyć także podatnicy, u których płatnik uwzględnia kwotę wolną w zaliczkach na podatek.

Wprowadzenie zmian w PIT-2

Korekta przepisów podatkowych sprawi, że podatnik będzie stosował zmniejszenie zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (czyli o 425 zł) również w razie złożenia oświadczenia PIT-2 w trakcie roku podatkowego. Innymi słowy, nie będzie trzeba czekać na kolejny rok podatkowy, aby zdążyć przed pierwszą wypłatą

Oświadczenie mogą złożyć także emeryci i renciści, którzy złożą do organu rentowego wniosek o niestosowanie kwoty wolnej. Co ważne, wnioski złożone przed wejściem w życie zmian zachowują moc. Podatnicy nie będą musieli składać ich ponownie po podpisaniu ustawy przez Prezydenta.

Środki z PFRON dla przedsiębiorców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami

Nowela Polskiego Ładu zakłada, że Zakładowy Fundusz Aktywności (ZFA) i Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) zostaną zasilone ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Dzięki tym środkom możliwe ma stać się zapewnienie wsparcia w rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej dla pracowników z niepełnosprawnością, w tym także pracownikom niepracującym. Wysokość środków wpłacanych wprost na rachunki ZFRON i ZFA nie będzie zależna od rodzaju lub stopnia niepełnosprawności zatrudnionych.

Ustawa wchodzi w życie dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem przepisu, który stanowi, że od 2023 r. PFRON będzie mógł otrzymać na wsparcie dla firm dotację z budżetu, w wysokości nie wyższej niż 150 mln zł. Ten przepis wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r.

Przeczytaj również:
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »