PIT samotnych rodziców 2022 – możliwa zmiana przepisów o rozliczaniu z dzieckiem

/appFiles/site_128/images/autor/YIMHe5bPQkgOn6s.jpeg

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 1 lutego 2022
PIT samotnych rodziców 2022 – możliwa zmiana przepisów o rozliczaniu z dzieckiem

Osoby samotnie wychowujące dzieci negatywnie oceniają zmiany wprowadzone przez Polski Ład. Utracili oni bowiem możliwość wspólnego opodatkowania się z dzieckiem lub dziećmi. Na polskim Ładzie mogą także stracić osoby korzystające z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. W celu odwrócenia tych skutków Polskiego Ładu, złożony został poselski projekt nowelizacji ustawy o PIT.  Sprawdź, jakie zmiany dla samotnych rodziców może wprowadzić nowelizacja.

Nowa ulga podatkowa zamiast wspólnego rozliczenia

Polski Ład zastąpił możliwość wspólnego rozliczania się samotnego rodzica z dzieckiem lub dziećmi. W zamian za zlikwidowanie uprawnienia wynikającego z art. 6 ust.4-4b ustawy o PIT, osobom samotnie wychowującym dziecko lub dzieci umożliwiono korzystanie z nowej ulgi podatkowej.

Ulga podatkowa dla samotnych rodziców polega na możliwości odliczania od podatku stałej kwoty 1500 zł – zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. brzmieniem przepisu art. 27ea ustawy o PIT.

W praktyce okazało się, że rodzice samotnie wychowujący dzieci stracą.

Nowa ulga nieopłacalna – PIT samotnych rodziców do zmiany

Okazuje się jednak, że wprowadzona zmiana, tj. likwidacja wspólnego rozliczenia na rzecz nowej ulgi prowadzi do uszczuplenia sytuacji finansowej wielu samotnych rodziców.  

W związku z tym 24 stycznia 2022 r. złożono projekt poselski, który zakłada, że w zależności od dochodów, to sami zainteresowani zdecydują, jakie rozwiązanie jest dla nich najbardziej korzystne.

Twórcy projektu nowelizacji chcą dodać do ustawy m.in. przepisy art., 6 ust. 4c-4e. Zmiana ta spowodowałaby, że podatnik spełniający określone w ustawie warunki, będzie mógł wybrać, czy woli

  • odliczyć kwotę 1.500 zł na podstawie art. 27ea, ustawy o PIT,
  • rozliczyć się jako samotny rodzic na podstawie art. 6 ust. 4c ustawy o PIT.

Zmiany w przepisach dotyczących korzystania z ulgi rehabilitacyjnej

Omawiany projekt zmiany ustawy o PIT przewiduje również zmiany w przepisach dotyczących tzw. ulgi rehabilitacyjnej. W uzasadnieniu do projektu zauważono, że obecnie dla niektórych skorzystanie z tej ulgi nie będzie możliwe ze względu na to, że nie ma od czego jej odliczyć. Dlaczego? To skutek wprowadzenia nowej kwoty wolnej od podatku.

Jeżeli dochód danej osoby nie przekroczy progu tzw. kwoty wolnej od podatku (od 1 stycznia 2022 r. to 30.000 zł), to nie skorzysta ona z ulgi rehabilitacyjnej.

W projekcie zaproponowano zmianę – polega ona na umożliwieniu odliczenia ulgi w PIT również wówczas, gdy podatnik nie osiągnie dochodu w podanej wysokości.

Zmiana ta ma polegać na dodaniu do ustawy o PIT nowego art. 26 ust.7ea, wskazującego, że odliczenie kwoty, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6 (tj. wydatków na cele rehabilitacyjne) przysługuje bez względu na wysokość dochodu ustalonego zgodnie z ust. 1 tego artykułu (tj. stanowiącego podstawę obliczenia podatku).

Kiedy nowe regulacje mają wejść w życie?

Ustawa nowelizująca PIT samotnych rodziców i ulgę rehabilitacyjną miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Przeczytaj również:

Źródło: poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »