Niskie podatki – projekt nowelizacji Polskiego Ładu po konsultacjach

Dodano: 14 kwietnia 2022
Niskie podatki – projekt nowelizacji Polskiego Ładu po konsultacjach

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów zamieszczono informacje podsumowujące konsultacje społeczne dotyczące planowanej nowelizacji Polskiego Ładu. Jak zapewnia resort, projekt zmian zostanie przygotowany z uwzględnieniem zgłoszonych uwag, aby najlepiej odpowiadał na faktyczne potrzeby.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany podatkowe planuje resort finansów?
  • Czy wszystkie zapowiadane wcześniej zmiany zostaną wprowadzone w życie?
  • Kiedy projekt nowelizacji ustaw podatkowych trafi do Sejmu?

Propozycje resortu finansów

W konsultacjach udział wzięli przedstawiciele księgowych i doradców podatkowych, przedsiębiorców i pracodawców, dostawcy oprogramowania, związki zawodowe, organizacje pozarządowe i organizacje reprezentujące rodziców samotnie wychowujących dzieci.

Przypomnijmy, że w marcu wśród najważniejszych rozwiązań wskazywano na:

  • Pozostawienie wyższej kwoty wolnej (30 tys. zł) i wyższego progu podatkowego (120 tys. zł).
  • Obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc., czyli obniżenie podatku o niemal 1/3.
  • Rezygnacja z tzw. ulgi dla klasy średniej, przy zagwarantowaniu że zmiana będzie dla podatników korzystna lub neutralna.
  • Limitowane odliczenie zapłaconych składek zdrowotnych od podstawy opodatkowania przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.
  • Szeroki pakiet prorodzinny.
  • Likwidacja podwójnego systemu obliczania zaliczek za 2022 r.
  • Mechanizm wyrównawczy dla OPP.
  • Uchylenie tzw. abolicji podatkowej.
  • Przesunięcie terminu obowiązywania JPK PIT i CIT.

Zmiany po konsultacjach społecznych

Jedną z najważniejszych zmian ma być wprowadzenie możliwości wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy na początku roku wybrali podatek liniowy lub ryczałt. Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą mogli się na to zdecydować ex post, czyli po zakończeniu roku podatkowego. Natomiast ryczałtowcy po zakończeniu roku lub w trakcie roku podatkowego, do 22 sierpnia 2022 r. W tym drugim przypadku będą płacić PIT na zasadach ogólnych za pół roku podatkowego.

Zaproponowano również ujednolicenie terminu dla wszystkich rozliczeń rocznych w PIT – do 30 kwietnia.

Co ciekawe, zrezygnowano ze zmian w PIT-0 dla seniorów. W tym zakresie uwzględniono postulaty strony społecznej, która chciała by z ulgi mogli korzystać nie tylko ci, którzy nigdy nie pobierali emerytury, ale również ci, którzy zrezygnowali z jej pobierania.

Z wcześniejszych zapowiedzi pozostawiono ulgę na zabytki. jednakże będzie ona obowiązywała wyłącznie na remonty, ale już nie na zakup. Dodany zostanie warunek formalny – z ulgi korzystać będzie można po zatwierdzeniu remontu przez konserwatora zabytków.

Na wniosek księgowych na 1 stycznia 2023 r. ma zostać przesunięta możliwość korzystania z kwoty wolnej przy zaliczkach u maksymalnie trzech płatników.

Również na wniosek księgowych i biur rachunkowych zdecydowano się na rezygnację z części obowiązków płatników. Dotyczy to m.in. obowiązku wystąpienia w terminie do 15 czerwca 2022 r. do podatników o aktualizację PIT czy informowania podatnika przed pierwszą wypłatą o możliwości złożenia oświadczeń i wniosków mających wpływ na obliczenie zaliczki. Co ważne, oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki będą w jednym wzorze formularza PIT-2.

Zapamiętaj!

Jeszcze w kwietniu 2022 projektem ma zająć się Sejm.

Przeczytaj również:
Zobacz porady video:

 

Słowa kluczowe:
podatkiPolski Ład
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »