Kiedy złożyć wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej? Czy wniosek trzeba złożyć w styczniu 2022 r.

/appFiles/site_128/images/autor/pXiRklYQq1PwryL.jpeg

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 10 stycznia 2022
Kiedy złożyć wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej? Czy wniosek trzeba złożyć w styczniu 2022 r.

Wprowadzona przez Polski Ład tzw. ulga dla klasy średniej wywołała wiele wątpliwości. Z tego powodu znaczna część pracowników zaliczających się do tzw. klasy średniej postanowiła zrezygnować z ulgi. Jednak nie każdy zrobił to przed otrzymaniem pierwszej wypłaty w 2022 r. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej.

Kiedy złożyć wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej?

Wniosek, o którym mowa, można złożyć w dowolnym momencie. Przepisy nie wskazują na konieczność przedłożenia go pracodawcy przed otrzymaniem pierwszego wynagrodzenia 2022 roku. Przedstawiciele tzw. klasy średniej, którzy nie złożyli wniosku, wciąż więc mogą to zrobić.

Jeżeli podatnik złoży sporządzony na piśmie wniosek o niepomniejszanie dochodu o kwotę ulgi dla pracowników, płatnik nie pomniejsza dochodu najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek. Wniosek ten składa się odrębnie dla każdego roku podatkowego.

Z powyższego wynika, że wniosek nie musi być złożony w określonym terminie. W przepisach nie zawarto zastrzeżenia, że pracownik musi złożyć go przed otrzymaniem pierwszej pensji w roku. Jeżeli pracownik złoży wniosek o niepomniejszanie dochodu o kwotę ulgi dla pracowników w danym miesiącu jeszcze przed wypłatą, to pracodawca nie zastosuje ulgi przy najbliższej wypłacie.

Trzeba zauważyć, że tzw. ulga dla klasy średniej jest odliczeniem rocznym. Jednak pracodawca (jako płatnik) ma naliczać ją w stosunku miesięcznym, przy obliczaniu miesięcznych zaliczek PIT. Postępuje on zgodnie z art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ulgę dla klasy średniej stosuje lub nie w zależności od wysokości przychodu ze stosunku pracy osiągniętego przez pracownika w danym miesiącu. Nie stosuje ulgi wniosek pracownika, lecz z mocy ustawy od początku 2022 roku.

Nie można wielokrotnie składać i wycofywać wniosku o niestosowanie ulgi

Pracodawca nie odlicza tzw. ulgi dla klasy średniej dopiero wtedy, gdy pracownik o to zawnioskuje. Wyżej przytoczony przepis wskazuje, że wniosek może dotyczyć jedynie rezygnacji z ulgi. Oznacza to, że działa on w jedną stronę. Jednocześnie jednak zaznaczono, że wniosek składa się odrębnie dla każdego roku podatkowego. Oznacza to, że wniosek nie „przechodzi”. Na kolejny rok. Zatem w kolejnym roku pracownik może podjąć inną decyzję.

Brak podstawy prawnej pozwalającej na wycofanie wniosku

Pracodawca musi przyjąć od pracownika wniosek dotyczący rezygnacji z ulgi. Nie ma natomiast podstawy prawnej do odwołania wniosku w trakcie roku. Jeżeli pracownik zrezygnuje ze stosowania ulgi, to nie można przyjąć nowego wniosku – tym razem o jej odliczanie.

Jeśli pracownik spełni warunek kryterium wysokości przychodu rocznego, to odliczy ulgę w zeznaniu rocznym. W tym celu zastosowany będzie odpowiedni wzór.

Uwaga! Mogą pojawić się inne interpretacje przepisów!

Artykuł dotyczy aktualnej interpretacji przepisów. Niewykluczone, w tej sprawie pojawi się interpretacja urzędowa, odmienna od opinii autora. Jeżeli tak się stanie – będziemy informować o tym na łamach portalu. Ze względu na to, że nowe przepisy obowiązują od niedawna, należy się liczyć z zajęciem różnych stanowisk i interpretacji organów.

Zapamiętaj!

W przeciwieństwie do PIT-2 wniosek dotyczący rezygnacji z ulgi można złożyć w dowolnym momencie.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 32 ust. 2a, ust. 2b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).
Autor: Izabela Nowacka
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »