Dodatek za korzystanie z prywatnego łącza internetowego. Czy zaliczysz do podstawy składek i PIT?

Dodano: 19 sierpnia 2021
Dodatek za korzystanie z prywatnego łącza internetowego. Czy zaliczysz do podstawy składek i PIT?

Pracodawca wypłaca pracownikowi dodatek za używanie prywatnego łącza internetowego. Jest to obecnie stały dodatek, ponieważ od ponad roku pracownik wykonuje pracę zdalną. Czy ten dodatek powinien stanowić podstawę do oskładkowania i opodatkowania? Czy wchodzi do podstawy zasiłku chorobowego?

Jeśli rekompensata pieniężna została przyznana w związku ze zleconą pracownikowi pracą zdalną na podstawie przepisów antykryzysowych, to taki dodatek nie jest w ogóle przychodem, co potwierdzają ostatnie interpretacje podatkowe.

Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.

Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).

Wykonywanie pracy zdalnej może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy. W szczególności praca zdalna może być wykonywana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub dotyczyć wykonywania części wytwórczych lub usług materialnych.

Narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej zapewnia pracodawca. Przy wykonywaniu pracy zdalnej pracownik może używać narzędzi lub materiałów niezapewnionych przez pracodawcę pod warunkiem, że umożliwia to poszanowanie i ochronę informacji poufnych i innych tajemnic prawnie chronionych, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa lub danych osobowych, a także informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

Przy czym już w gestii pracodawcy pozostaje w jaki sposób zapewni pracownikowi pracującemu zdalnie narzędzia i materiały potrzebne mu do wykonywania tej pracy. Zapewnienie to może mieć zatem charakter rzeczowy, poprzez wyposażenie stanowiska pracy w narzędzia i materiały, jak i wypłatę świadczenia za używanie własnych materiałów i narzędzi pracownika.

Jednak niezależnie od formy zapewnienia przez pracodawcę narzędzi i materiałów do pracy zdalnej, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymane przez pracownika świadczenia, w tym za używanie łącza internetowego, nie stanowią jego przychodu (pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z 5 marca 2021 r. 0114-KDIP3-2.4011.817.2020.2.AK).

WSKAZÓWKI TWOJEGO DORADCY

  • Jeśli faktycznie dodatek za korzystanie z Internetu wiąże się z pracą zdalną, to nie jest on przychodem, a tym samym nie może być ani opodatkowany, ani oskładkowany.
  • Nie wchodzi też do podstawy wymiaru zasiłków.

 

 

Podstawa prawna: 
  • art. 11 i art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.).
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »