Czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2022 roku będzie opłacalny

/appFiles/site_128/images/autor/YIMHe5bPQkgOn6s.jpeg

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 13 grudnia 2021
Czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2022 roku będzie opłacalny

Podatnicy muszą podjąć decyzję, czy od 1 stycznia 2022 roku dokonają zmiany stosowanej formy opodatkowania.  Jedną z nich jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Sprawdź, czy możesz skorzystać z tej formy opodatkowania, a jeżeli tak – czy jest to opłacalna forma opodatkowania działalności.

Czym jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jednym z kilku sposobów opodatkowania dochodów (przychodów) przedsiębiorców podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Funkcjonuje on obok tzw. zasad ogólnych, podatku liniowego i karty podatkowej.

Możliwość wyboru tej formy wynika z ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: ustawa o ryczałtach). Tam też zostały określone zasady korzystania z tej formy opodatkowania przez przedsiębiorców, podobnie jak z karty podatkowej.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o ryczałtach, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej. Tę formę opodatkowania można stosować również, gdy działalność jest prowadzona w formie: spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Charakteryzuje go to, że opodatkowaniu podlegają przychody, a nie dochody podatnika. Oznacza to, że przychodów tych nie pomniejsza się o koszty ich uzyskania.

Zapamiętaj!

Podatnik może pomniejszyć przychów m.in. o:

  • zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, jeśli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub odliczone od dochodu, na podstawie ustawy o PIT,
  • wpłaty na IKZE dokonane w roku podatkowym,
  • wydatki na cele rehabilitacyjne (w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej),
  • wydatki na Internet do kwoty 760 zł (w ramach tzw. ulgi internetowej),
  • darowizny na określone cele,
  • wydatki poniesione na termomodernizację.

Do końca 2021 roku istnieje również możliwość obniżania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych o kwotę zapłaconej przez przedsiębiorcę składki na ubezpieczenie zdrowotne. Odliczenie to przysługuje w wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru (jeżeli nie została odliczona od podatku dochodowego).

Od 1 stycznia 2022 r. wysokość składki zdrowotnej będzie uzależniona od wielkości osiąganych przez podatnika przychodów. Co ważne, w 2022 roku przedsiębiorca nie będzie już mógł pomniejszyć podatku o opłacone za siebie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jak opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2022 roku

Zasadą jest, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wpłaca się do urzędu skarbowego co miesiąc, w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego ten podatek dotyczy. Wyjątek dotyczy podatku za grudzień. Tej płatności trzeba dokonać przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania rocznego.

Niektórzy podatnicy mogą jednak rozliczać się z ryczałtu ewidencjonowanego kwartalnie. Uprawnienie to przysługuje tym podmiotom, których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 200.000 euro.

Złożenie zeznania rocznego

Podatnicy rozliczający się ryczałtem ewidencjonowanym mają obowiązek złożenia zeznania rocznego. Służy do tego formularz PIT-28. Zeznanie na wskazanym formularzu przekazuje się do urzędu skarbowego w terminie od 15 lutego do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie.

Nie dla wszystkich opodatkowanie na ryczałcie ewidencjonowanym od 2022 będzie korzystne

W pierwszej kolejności należy przeanalizować opłacalność ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Należy robić to w odniesieniu do konkretnej firmy. Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim aspekty ekonomiczne, jednak nie tylko.

Wady i zalety opodatkowania w formie ryczałtu od przychodu ewidencjonowanych.

Zalety

Wady

mniejsze skomplikowanie i czasochłonność obowiązków dokumentacyjnych na potrzeby jego rozliczeń

brak możliwości uwzględniania kosztów uzyskania przychodu,

brak popularnych ulg, np. ulgi prorodzinnej,

brak wspólnego rozliczenia z małżonkiem,

brak rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Kalkulacja ryczałtu ewidencjonowanego w konkretnym przypadku powinna również uwzględniać wysokość jego stawek. To przecież od nich w największym stopniu będzie zależeć wysokość podatku.

Trzeba pamiętać, że stawki ryczałtu zależą od rodzaju (przedmiotu) prowadzonej działalności. W zależności od tego, jakiej działalności dotyczą – wynoszą odpowiednio np. 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 14%, 15%, 17%,

W celu ustalenia właściwej stawki ryczałtu, podatnik powinien przyporządkować ją do właściwego rodzaju działalności gospodarczej.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może być szczególnie opłacalny dla tych przedsiębiorców, którzy:

  • mogą skorzystać z niskiej stawki oraz
  • nie ponoszą dużych kosztów w związku z prowadzoną działalnością.

Nie każda firma może skorzystać z tej formy opodatkowania

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie jest formą opodatkowania dostępną dla wszystkich podatników.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o ryczałtach, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się m.in. do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

  • prowadzenia aptek,
  • działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych (kantory),
  • działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
  • wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym (z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii).

Tej formy opodatkowania nie można zastosować również, gdy w danym roku podatkowym podatnik zmienia działalność z wykonywanej samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem, zaś przed zmianą PIT był płacony na ogólnych zasadach.

Analogicznie będzie w przypadku zmiany działalności w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie (przez jednego lub każdego z małżonków).

Ryczałtu ewidencjonowanego nie może wybrać także przedsiębiorca świadczący usługi na rzecz swojego byłego pracodawcy. Chodzi o usługi odpowiadające czynnościom, które w danym roku albo w roku poprzedzającym wykonywał w ramach stosunku pracy.

To samo dotyczy sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów takiemu podmiotowi.

Limity przychodów osiągniętych w ubiegłym roku

Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prostszy dla tych podatników, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Natomiast na podmioty, które będą ją kontynuować, czekają kolejne ograniczenia.

Podatników, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności w roku podatkowym, nie obowiązuje żaden limit przychodów.

Inaczej jest w przypadku kontynuowania działalności prowadzonej przez podatnika samodzielnie. Podatnicy, którzy chcą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mogą to robić, jeśli w roku poprzedzającym ich przychody z działalności nie przekroczyły limitu w wysokości 2.000.000 euro.

W przypadku spółki, limit ten dotyczy sumy przychodów wszystkich wspólników. Przeliczenia dokonuje się wg średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy.

Podatnicy kontynuujący działalność gospodarczą w 2022 roku będą mogli opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli w 2021 roku uzyskają przychody w wysokości nieprzekraczającej 9.188.200 zł. (tj. 2.000.000 euro x 4,5941 zł).

Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego musi złożyć oświadczenie o jego wyborze.

Jeśli podatnik dopiero rozpoczyna działalność gospodarczą, może wskazać ryczałt jako wybór już we wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Przedsiębiorcy kontynuujący działalność muszą złożyć oświadczenie do:

  • urzędu miasta lub gminy – we wniosku aktualizacyjnym o zmianę danych w CEIDG,
  • do urzędu – w piśmie zawierającym takie oświadczenie. 

Co ważne, aby oświadczenie było skuteczne, podatnik powinien złożyć je z zachowaniem terminów:

  • do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo
  • do końca roku podatkowego – jeżeli pierwszy przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Podatnicy chcący od stycznia 2022 roku zmienić formę, w większości przypadków na poinformowanie o tym naczelnika urzędu skarbowego będą mieli czas do 20 lutego 2022 r. (jeśli pierwsze przychody w podanym roku uzyskają już w styczniu).

Jeżeli pierwszy przychód z działalności gospodarczej podatnik osiągnął np. w grudniu 2021 roku, to oświadczenie należy złożyć do 31 grudnia 2021 roku.

Co istotne, oświadczenie składa się tylko raz. Będzie ono obowiązywało także w latach następnych. Oczywiście, pod warunkiem, że podatnik nie zechce zmienić formy opodatkowania.

Sprawdź też:
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »