Zarejestruj się BEZPŁATNIE w serwisie i korzystaj z porad ekspertów

  • WSZYSTKIE
  • 2020
  • 2019
  • 2018

Sprawdź, czy wydatki na naukę języka obcego zaliczysz do kosztów

/appFiles/site_128/images/autor/VUsp0XnbgwiTDLF.jpeg

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 28 marca 2017
Sprawdź, czy wydatki na naukę języka obcego zaliczysz do kosztów

Przedsiębiorca, aby lepiej świadczyć swoje usługi rozpoczął naukę języka angielskiego. Czy takie wydatki może odliczyć? Poznaj najnowsze stanowisko organów podatkowych. 

 

Skoro przedsiębiorca, chcą coraz lepiej świadczyć swoje usługi, musi lepiej posługiwać się angielskim, a poniesione wydatki na kształcenie językowe pozwolą osiągnąć przychód, to wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Takie jest stanowisko dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 grudnia 2016 r. To dobra wiadomość dla podatników, dotąd bowiem organy miały odmienne zdanie.

 

 

Wcześniejsze stanowisko organów podatkowych

Do tej pory organy twierdziły, że wydatek na naukę języka obcego ma charakter osobisty. Przykładowo Izba Skarbowa w Bydgoszczy wydała niekorzystną interpretację dla podatniczki świadczącej usługi otolaryngologii, która chciała leczyć pacjentów zagranicznych. Zdaniem organu podatkowego znajomość języka angielskiego nie jest niezbędna do prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Dlatego też wydatków na kurs językowy nie można zaliczyć do kosztów podatkowych.

Do podobnych wniosków doszedł dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, który uznał, że doradca podatkowy nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów działalności wydatków na kurs prawniczego języka angielskiego.

 

Zmiana stanowiska

Korzystne dla podatników stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Sprawa dotyczyła programisty prowadzącego własną działalność gospodarczą. Jego praca wymaga współpracy z kontrahentami, gdzie obowiązkowym językiem komunikacji jest angielski. Aby dobrze wykonywać swoją pracę przedsiębiorca musi stale się dokształcać i czytać książki napisane w języku angielskim. Izba skarbowa potwierdziła, że wydatki na naukę języka przedsiębiorca zaliczy do kosztów prowadzonego biznesu.

 

Kiedy wydatek będzie kosztem

Organ podatkowy dał przy tym wskazówki, jak stwierdzić, czy wydatek na kurs języka obcego  będzie kosztem. Otóż trzeba ustalić, czy taki wydatek:

  • jest związany z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
  • służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, a więc który ma charakter osobisty.

 

Wydatki trzeba należycie udokumentować

 

Jednocześnie izba przypomniała, że to na podatniku spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z działalnością gospodarczą oraz ich wpływu na wysokość osiągniętych przychodów.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 grudnia 2016 r., nr 3063-ILPB1-1.4511.215.2016.2.IM.

 

Autor: Sylwia Maliszewska

Nr 139 - Luty/Marzec 2017 r.
kf 139 okładkaWydanie archiwalne

Zostań subskrybentem publikacji Koszty Podatkowe w praktyce

"Koszty Podatkowe w Praktyce” to gwarancja Twoich bezpiecznych rozliczeń.

Kompleksowo omawiamy każdy wydatek:

  • kiedy można go zaliczyć do kosztów
  • kiedy można odliczyć VAT i jakie są skutki podatkowe
  • jak ująć w księgach rachunkowych dany wydatek.

Zamów bezpłatny numer »

wiper-pixel