Nowe zasady sprawozdawczości operatorów platform cyfrowych – trwają prekonsultacje

Dodano: 20 lipca 2022
Nowe zasady sprawozdawczości operatorów platform cyfrowych – trwają prekonsultacje

Ruszyły prekonsultacje dotyczące nowych zasad sprawozdawczości operatorów platform cyfrowych. Nowe standardy mają ujednolicić i ustandaryzować sposoby procedowania i przekazywania informacji o sprzedaży organom administracji podatkowych w Unii Europejskiej. W Polsce implementacja ma odbywać suę w dialogu z rynkiem, dlatego obecnie trwają prekonsultacje. Sprawdź szczegóły.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie są najważniejsze założenia nowej koncepcji sprawozdawczości operatorów platform cyfrowych
  • W jakim celu wprowadzone zostaną nowe standardy sprawozdawczości?
  • Jakie obowiązki zostaną nałożone na operatorów platform cyfrowych?
  • Jakie będą konsekwencje niestosowania procedur należytej staranności?

Jednym z czołowych obszarów działalności za pośrednictwem Internetu są platformy cyfrowe pośredniczące w obrocie towarami i usługami. Umożliwiają one kojarzenie dostawców towarów i usług z ich nabywcami. Obszar tej działalności obejmuje m.in. online marketplace, media społecznościowe, gdzie swoje towary i usługi oferują zarówno duże podmioty jak i osoby fizyczne.

Wykorzystanie internetu powoduje, że śledzenie wykrywanie przez organy podatkowe zdarzeń podlegających opodatkowaniu jest wyzwaniem. Problem jest jeszcze większy, gdy transakcje pomiędzy nabywcami a dostawcami mają charakter transgraniczny, zaś operatorzy platform są zlokalizowani w innym państwie. Skutkiem jest brak równości szans podatników prowadzących działalność w Internecie i poza nim.

Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzi perspektywa sprawozdawczości operatorów platform cyfrowych. Użytkownicy platform, którzy widzieli możliwość uchylania się od opodatkowania lub unikanie opodatkowania, nie będą mieli takiej możliwości. Dzięki transparentności zachowana zostanie uczciwa konkurencja na wolnym rynku względem sprzedaży w Internecie i poza nim.

Główne założenia nowej koncepcji sprawozdawczości

Istotą nowej koncepcji sprawozdawczości jest to, że operatorzy platform cyfrowych będą przekazywać informacje dotyczące sprzedawców przeprowadzających transakcje za pośrednictwem ich platform.

Operator będzie weryfikował, czy dany sprzedawca podlega raportowaniu. W tym celu może polegać na dostępnych publicznie informacjach lub na potwierdzeniu uzyskanym od sprzedawcy. Będzie istniała również możliwość korzystania z usług zewnętrznego usługodawcy.

Raportujący operator platformy nie będzie musiał przekazywać informacji o sprzedawcach, jeśli udowodni, że inny raportujący operator platformy, zgłosi tę samą informację w ramach tzw. procedury wyboru jednego państwa członkowskiego.

W tym celu, by operatorzy platform cyfrowych dla celów sprawozdawczych nie musieli rejestrować się za każdym razem, przewiduje się procedurę jednorazowej rejestracji w wybranym państwie członkowskim.

Stosowanie procedur należytej staranności pod kontrolą Szefa Krajowej Administracji Skarbowej  

Zgodnie z proponowaną koncepcją, Szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie mógł przeprowadzić kontrolę wykonywania przez raportującego operatora platformy obowiązków w zakresie stosowania procedur należytej staranności oraz obowiązków sprawozdawczych.

Jeżeli raportujący operator platformy, nie wykona obowiązku sprawozdawczego (bądź wykona go w sposób niepełny) może podlegać:

  • karze pieniężnej lub
  • karze wykreślenia z rejestru jako podatnik VAT.

Powyżej wskazane główne założenia będą stanowiły fundament do dalszych prac Ministerstwa Finansów.

Zapamiętaj!

Ministerstwo zaprasza operatorów platform cyfrowych do udziału w pracach. W tym celu zorganizowano prekonsultacje społeczne.

Prekonsultacje są otwarte dla wszystkich

Uwagi należy zgłaszać na adres: [email protected] do 24 lipca 2022 r.

W przypadku osób fizycznych koniecznym warunkiem uwzględnienia ich opinii w toku konsultacji podatkowych, jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Preferowany format dokumentów – word. Do przekazywanych dokumentów w formatach nieedytowalnych (np. pdf) należy dołączyć ich postać edytowalną, w przeciwnym razie nie będą one mogły być brane pod uwagę.

Przeczytaj również:

Źródło: strona internetowa Ministerstwa Finansów

REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »