Zobacz, jak rozliczyć zaniżone zaliczki na PIT

/appFiles/site_128/images/autor/UXyQxwFWn7OGRIk.jpeg

Autor: Iwona Czauderna

Dodano: 28 lutego 2017
Zobacz, jak rozliczyć zaniżone zaliczki na PIT

Przedsiębiorca błędnie obliczał zaliczki na podatek od dochodu pracowników. Skutkiem błędu było ich zaniżenie za miesiące od października do grudnia. Błąd został wykryty przy sporządzaniu deklaracji rocznej PIT-4R.

 

PIT – Czy spółka powinna wykazać odsetki w PIT-4R

CIT – Czy odsetki za zwłokę mogą być kosztem podatkowym?

UoR – Jak zapisać w księgach rachunkowych wpłatę zaniżonych zaliczek i odsetek?

PIT

Spółka, jako płatnik, jest zobowiązana obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od niej przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, z pracy nakładczej lub ze spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe podatników i płatników regulują przepisy Ordynacji podatkowej.

 

Kto odpowiada za błędy

W rozumieniu tych przepisów podatnikiem jest podmiot podlegający na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu, natomiast płatnikiem jest podmiot obowiązany na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku we właściwym terminie organowi podatkowemu. Odpowiadają oni całym swoim majątkiem za ciążące na nich zobowiązania dotyczące bądź zapłaty podatku, bądź pobrania i wpłacenia podatku, w tym zaliczki, do urzędu skarbowego.

PIT

Podatnik nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika dochodów, o których mowa w art. 12, 13 i art. 18 ustawy o PIT, do wysokości zaliczki, do której pobrania od tych dochodów zobowiązany jest płatnik.

 


Zapamiętaj!

Za błąd przy poborze zaliczek na podatek dochodowy:

  • z tytułu umowy o pracę, stosunku służbowego,
  • z pracy nakładczej, ze spółdzielczego stosunku pracy, z tytułu działalności wykonywanej osobiście, a także z tytułu honorariów z praw autorskich

– odpowiada płatnik zobowiązany do poboru zaliczki.

Podatnik nie ponosi odpowiedzialności za podatek w takim zakresie, w jakim nie został on zapłacony w wyniku wadliwie wykonanych czynności płatnika czy też niewykonania ich w ogóle. Sytuacja taka może nastąpić, gdy płatnik i osoba, której wypłacane jest świadczenie, pozostają ze sobą w takim stosunku prawnym (np. umowa o pracę), że płatnik ma wpływ na charakter wypłaconego świadczenia i jego wysokość, co wywołuje skutki podatkowe związane z wypłatą tego świadczenia.

Decyzja IS
Wypłata świadczenia emerytalno-rentowego z zagranicy przez bank nie mieści się w dochodach wymienionych w art. 12, 13 i art. 18 ustawy o PIT. Jeśli więc oświadczenie podatnika w zakresie przekazania płatnikowi informacji o danych osobowych, mających wpływ na sposób i wysokość opodatkowania, ewentualnie zwolnienie z opodatkowania, będzie zawierało błędy, w wyniku których płatnik (bank) nie pobrał ani nie odprowadził należnej zaliczki na podatek od wypłacanych świadczeń, płatnik nie będzie wówczas ponosił odpowiedzialności.

 

Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 kwietnia 2011 r., nr IPPB4/415-72/11-2/SP.

W przypadku gdy pracodawca, jako płatnik, popełni błąd przy potrąceniu zaliczki na podatek od dochodów wymienionych w art. 12, art. 13 i art. 18 ustawy o PIT, ponosi odpowiedzialność, nawet jeśli wynikało to z winy pracownika. Jednak jeśli błędnie obliczona lub nieodprowadzona zaliczka będzie dotyczyć innych należności, wówczas gdy nastąpiło to z winy podatnika, na nim będzie ciążyć odpowiedzialność. Takie stanowisko wynika z interpretacji podatkowych.

Do kiedy trzeba złożyć PIT-4R

Deklarację PIT-4R stosownie do art. 42 ust. 1a ustawy o PIT składa się w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym.

W deklaracji należy ująć wyłącznie kwoty pobranych w trakcie roku zaliczek na podatek. Jeśli został wykryty błąd po złożeniu deklaracji rocznej, należy skorygować tę deklarację i wpłacić różnicę w podatku wraz z odsetkami. Odsetki są zobowiązaniem ubocznym w stosunku do należności głównej (kwot zaliczek) i nie uwzględnia się ich w deklaracji PIT-4R.

 


Zapamiętaj!
  • Druki PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-40, IFT-1/IFT-1R płatnik rozliczający nie więcej niż 5 podatników może sporządzić w formie dokumentu pisemnego. Jeżeli wybierze tę formę, złożyć je do urzędu skarbowego musi do 1 lutego 2017 r. Jeżeli wybierze formę elektroniczną – termin wydłuża się do 28 lutego 2017 r. W przypadku biur rachunkowych (niezależnie od ilości osób rozliczanych) oraz płatników rozliczających więcej niż 5 podatników druki PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-40, IFT-1/IFT-1R składa się do urzędu skarbowego do 28 lutego 2017 r. i zachować można wyłącznie formę elektroniczną.
  • Te same druki wysyłane do podatnika można wysyłać w formie dokumentu pisemnego. W przypadku druków wysyłanych od płatnika do podatnika (PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-40, IFT-1/IFT-1R) obowiązuje forma oraz termin takie jak rok temu (czyli termin 28 lutego 2017 r. oraz np. forma papierowa lub elektroniczna, wedle własnego wyboru).
  • Elektroniczna forma składania druków dotyczy również druków PIT-4R oraz PIT-8C, które składa się jedynie do Urzędu Skarbowego (pomija się wysyłkę do podatnika). Płatnicy rozliczający do 5 podatników (oprócz biur księgowych) również te druki wysłać mogą w formie dokumentu pisemnego. Pozostali płatnicy wysyłają je wyłącznie elektronicznie.

CIT

Zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Dotyczy to również zaliczek na podatki wpłacanych przez płatników. Mają oni obowiązek zapłaty zaliczki na podatek dochodowy do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki. Jeśli płatnik nie wpłacił zaliczki w terminie, to jest zobowiązany zapłacić odsetki za zwłokę wraz z należnością. Należy pamiętać, że również po zakończeniu roku podatkowego płatnik powinien uregulować należności z tytułu niezapłacenia zaliczek w prawidłowej wysokości. Odsetki od zaległości z tytułu niezapłaconych w terminie zaliczek na podatek dochodowy pracowników nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych spółki, ponieważ zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT nie są kosztem uzyskania przychodów odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej.

 

UOR

Ewidencja w księgach rachunkowych zaniżonego podatku dochodowego od osób fizycznych zależy od tego, z jakiego powodu powstała niedopłata tego podatku. W opisanej sytuacji należy wykluczyć typowy błąd wprowadzania danych lub tzw. błąd czeski (wpisanie 69 zamiast 96), gdyż niedopłata dotyczy kilku miesięcy. Najczęściej niedopłata podatku dochodowego od osób fizycznych następuje z tytułu nadpłaty składek ZUS, związanej z przekroczeniem przez pracownika 30-krotności podstawy wymiaru składek.

W księgach rachunkowych podatnik jest zobowiązany ująć każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Bez względu na to, w jaki sposób powstała niedopłata z tytułu składek ZUS, należy ją uregulować i rozliczyć w księgach rachunkowych następująco:

  1. Niedopłata składek na ubezpieczenia społeczne

– w części finansowanej przez pracodawcę:

  • Wn „Ubezpieczenia i inne świadczenia”,
  • Ma „Rozrachunki z ZUS”;

– w części finansowanej przez pracownika:

  • Wn „ Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”,
  • Ma „Rozrachunki z ZUS”.

2. Odsetki od zaległości ZUS

  • Wn „Koszty finansowe”,
  • Ma „Rozrachunki z ZUS”.

3. Zapłata zaległości wobec ZUS

  • Wn „Rozrachunki z ZUS”,
  • Ma „Rachunek bankowy”.

4. Zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych

  • Wn „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”
  • Ma „Rozrachunki publicznoprawne”

(analitycznie: rozrachunki z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych).

 

Podstawa prawna:

Art. 7 i art. 8, art. 26a, art. 30 ustawy z 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.).

Art. 31, art. 38 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 21 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.).

Art. 20 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1047 ze zm.).

Autor: Iwona Czauderna
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »