Kalkulator wynagrodzeń brutto - netto

Dodano: 11 marca 2021

W umowach o pracę  jako wynagrodzenie pracownika z reguły wskazywana jest kwota brutto. Dzięki temu kalkulatorowi można obliczyć, jaką kwotę z tego tytułu otrzyma zatrudniony, po potrąceniu należnych świadczeń. Z kolei znając kwotę netto do wypłaty, będzie również możliwe obliczenie wysokości płacy brutto.

Czym jest wynagrodzenie brutto?

Wynagrodzenie brutto jest kwotą, która najczęściej jest podawana w umowach o pracę. Zawiera ona składniki podlegające obligatoryjnemu potrąceniu przez płatnika, w postaci podatku PIT oraz składek ZUS. Kwota ta nie jest więc tożsama z wynagrodzeniem, które faktycznie otrzymuje pracownik od swojego pracodawcy.

Wynagrodzenie w kwocie netto

Natomiast wynagrodzenie netto to kwota, którą pracownik otrzymuje „do ręki” (względnie na swój rachunek). Inaczej mówiąc jest to ostateczna kwota do wypłaty, po pomniejszeniu należnego mu wynagrodzenia o składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalną, rentową, chorobową), składkę zdrowotną, a także o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.Jak obliczyć płacę „na rękę”? (netto)


W celu obliczenia wynagrodzenia netto pracownika, należy w rubryce „Miesięczne zarobki” rozwinąć odpowiednią zakładkę (brutto/netto). W tym przypadku odznacza się wartość brutto (jako podstawę wyliczeń). Kolejnym krokiem jest wpisanie w sąsiedniej rubryce wartości miesięcznego wynagrodzenia (brutto). Następnie trzeba wybrać rok podatkowy, w którym wypłacane jest wynagrodzenie (rubryka „W roku podatkowym”). Po zaznaczeniu opcji „Wylicz w miesiącach”, a następnie po kliknięciu przycisku „Wylicz” – otrzymasz wartości wynagrodzenia netto pracownika w poszczególnych miesiącach, z wyszczególnionymi potrąceniami w postaci:

•    składek na ubezpieczenie emerytalne,
•    składek na ubezpieczenie rentowe,
•    składek na ubezpieczenie chorobowe,
•    składek na ubezpieczenie zdrowotne (NFZ),
•    zaliczek na PIT.

Dla celów obliczeniowych została użyta najniższa stawka ubezpieczenia wypadkowego 0.67%. Stawka ta wynosi od 0.67% do 3.33 % w zależności od pracodawcy.


Omawiane narzędzie jest również przydatne z punktu widzenia pracodawcy, który dzięki niemu może się dowiedzieć, jakie będą rzeczywiste koszty związane z wynagrodzeniem danego pracownika, obciążające zakład pracy (w tym z tytułu składek ZUS).


Przy korzystaniu z kalkulatora możliwe jest również uzyskanie powyższych danych ograniczonych tylko do jednego wybranego miesiąca, albo niektórych miesięcy (poprzez rezygnację z kliknięcia przycisku „Przypisz miesiącom” i wpisaniu kwoty wynagrodzenia w polach przyporządkowanych do poszczególnych miesięcy).


Wyliczenie wynagrodzenia brutto


Kalkulator pozwala także na obliczenie wynagrodzenia w kwocie brutto, jeśli znana jest wysokość wynagrodzenia netto pracownika. Aby dokonać takiego obliczenia, najpierw należy zaznaczyć w odpowiedniej rubryce („Miesięczne zarobki”) opcję „netto”, następnie wpisać wysokość tego wynagrodzenia, po czym wybrać właściwy rok podatkowy i ewentualnie poszczególne okresy tego roku.

Podobnie jak w przypadku operacji przedstawionej wcześniej, również w tym przypadku możliwe jest dokonanie wyliczeń tylko dla wybranego miesiąca, kilku miesięcy, jak i całego roku kalendarzowego.


Kalkulator nie wykonuje obliczeń w zakresie wynagrodzeń wypłacanych pracownikom poniżej 26. roku życia, korzystającym z tzw. „zerowego PIT” (ulgi dla młodych).

REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »