Nowe ulgi na rozwój firm w Polskim Ładzie

/appFiles/site_128/images/autor/YIMHe5bPQkgOn6s.jpeg

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 13 grudnia 2021
Nowe ulgi na rozwój firm w Polskim Ładzie

Ulgi na robotyzację, zatrudnienie innowacyjnych pracowników, prototyp czy ekspansję. To tylko niektóre z ulg, które dla firm przewidziano w Polskim Ładzie. Polski Ład wprowadza zupełnie nowe ulgi. Większość propozycji podatkowych dotąd nie była przewidziana w przepisach podatkowych. Pobierz e-booka i dowiedz się więcej na temat ulg dla firm w ramach Polskiego Ładu.

Polski Ład przewiduje ulgi podatkowe wspierające przedsiębiorców. Ulgi proinnowacyjne proponowane w ramach Polskiego Ładu mają ułatwić ekspansję i rozwój firm na arenie krajowej i międzynarodowej.

Ulga na robotyzację dla usprawniających produkcję

Polski Ład przewiduje specjalną ulgę dla przedsiębiorców, którzy zamierzają usprawnić produkcję przez wykorzystanie robotów przemysłowych. Firmy, które zdecydują się na zakup i instalację maszyny, będą mogły odliczyć dodatkowych 50% kosztów poniesionych na jej zakup.

Ulgi proinnowacyjne to jednak nie tylko robotyzacja. Polski Ład zakłada także ulgi podatkowe wspierające zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników.

Ulga na innowacyjnych pracowników w działalności badawczo-rozwojowej

Ważną podatkową przewidzianą w Polskim Ładzie będzie tzw. ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników. Ma ona ułatwić przedsiębiorcom z obszaru B+R konkurowanie o specjalistów z odpowiednimi kompetencjami, wymaganymi do jej wykonywania. Ulgi podatkowe wspierające zatrudnienie naukowców, inżynierów, konstruktorów, programistów mają przełożyć się na bardziej innowacyjną ekspansję i rozwój.

Ulga polega na możliwości zmniejszenia zaliczki na PIT potrą­canej przez płatnika od dochodów (przychodów) ze stosunku pracy lub umów cywilnoprawnych uzyskiwanych przez innowacyjnych pra­cowników.

Dzięki temu przedsiębiorcy koncentrujący się na B+R będą mogli poprawić warunki płacowe wysoko wykwalifikowanym pracow­nikom. Ulga na działalność badawczo-rozwojową pozwoli podnieść konkurencyjność na rynku krajowym i zagranicznym.

Przeczytaj również:

Ulga na prototyp powstały w ramach prac badawczo-rozwojowych

Kolejna ulga jest przewidziana dla przedsiębiorców pracujących nad nowymi produk­tami powstającymi w ramach prac badawczo-rozwojowych. Jest to inny rodzaj ulgi niż ulga na działalność badawczo-rozwojową.

Z ulgi na prototyp będzie mnożna skorzystać w przypadku:

  • próbnej produkcji prototypu wyróżniającego się wydajnością techniczną, użytecznością i funkcjonalnością, lub
  • wprowadzenia prototypu na rynek

Przedsiębiorcy zyskują możliwość po­dwójnego rozliczenia wydatków dotyczących prototypu. Oprócz potrącenia wydatków w kosztach podatkowych, dodatkowo będą mogli odliczyć od dochodu 30% tych wydatków.

To nie wszystkie nowe ulgi na rozwój firm w Polskim Ładzie!

Kolejną grupą ulg podatkowych wspierających firmy jest pakiet ulg dla przedsiębiorców ukierunkowanych na rozwój i ekspansję. Nowe ulgi na rozwój form obejmują:

  • ulgę na ekspansję,
  • ulgę konsolidacyjną,
  • ulgę dla inwestujących w ASI,
  • ulgę na IPO.

Więcej na temat tych ulg dowiesz się z ebooka: Nowe ulgi dla firm w ramach Polskiego Ładu. Dowiesz się z niego m.in.:

  • która ulga na działalność może zostać zastosowana w firmie,
  • ile wynosi ulga na działalność badawczo-rozwojową, ekspansję i rozwój firm i inne.

W e-booku omówiono także:

  • Program powrotu kapitału do Polski
  • Ulgę na powrót
  • Ryczałt dla nowych inwestorów
  • Ulgę na CSR
  • Ulgę na ochronę zabytków
  • Zmiany w uldze B+R
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »