Kurs dolara w rozliczeniach księgowych

Dodano: 19 stycznia 2022
Kurs dolara w rozliczeniach księgowych

Polscy przedsiębiorcy, którzy dokonują międzynarodowych transakcji handlowych, otrzymują od swoich kontrahentów faktury wystawione w dolarach. Dla celów księgowych należy kwoty wyrażone w dolarach amerykańskich przeliczyć na złotówki. Jaki kurs dolara należy przyjąć przy przeliczeniu?

Kurs dolara stosowany w czasie roku obrotowego

Zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości z 29 września 1994 ujęcie w księgach rachunkowych wszystkich operacji wyrażonych w dolarach może nastąpić po przeliczeniu na złotówki:

  • kursu dolara zastosowanego faktycznie do operacji (kupna lub sprzedaży albo zapłaty zobowiązań);
  • średniego kursu dolara ogłoszonego przez NBP z dnia poprzedzającego operację.

Dolary, które wpływają na rachunek walutowy przedsiębiorcy i pochodzące m.in. z zapłaty za towar lub z zaciągniętego kredytu walutowego, nie są odsprzedawane bankowi prowadzącemu rachunek walutowy. Służą one do regulowania na bieżąco zobowiązań powstałych w dolarach amerykańskich.

Zdaniem Ministerstwa Finansów wyceny dolarów na rachunku walutowym nie należy wiązać z kursem kupna/sprzedaży USD prowadzonym przez bank. Bank przy każdej transakcji wpływu lub rozchodu środków informuje o zastosowanym kursie dolara. Przedsiębiorca może sprawdzić kurs dolara i korzystnie wymienić go na https://internetowykantor.pl/kurs-dolara/.

Jak księgować faktury wyrażone w dolarach?

Przeliczania dolarów na złotówki dokonuje się na fakturze. Jeśli podatnik prowadzi pełną rachunkowość, to wyniki przewalutowania umieszczane są na fakturze. Jeśli przewalutowania dokonuje system, to potwierdzeniem rozliczenia jest odpowiedni wydruk.

Przeliczenia dolarów na złotówki i umieszczania wyniku przewalutowania na fakturze nie muszą dokonywać podatnicy rozliczający się kartą podatkową lub ryczałtem.

Różnica w kursie dolara – przychód czy koszt działalności?

Kurs dolara służący do wartościowania towarów do celów podatkowych nie zawsze pokrywa się z kursem dolara stosowanym przy rozliczeniu z kontrahentami. Są to tzw. różnice kursowe. Mogą być dodatnie lub ujemne. Ich wysokość obliczana jest jako różnica wartości dolara z dnia otrzymania zapłaty z kursem z dnia wystawienia faktury.

Jeśli po przeliczeniu dolarów na złotówki otrzymana zapłata z faktury przewyższa wartość sprzedaży faktury – powstaje różnica kursowa dodatnia. W odwrotnej sytuacji powstaje różnica ujemna.

Jeśli przedsiębiorca dokonuje zapłaty w dolarach i wartość po przeliczeniu na złotówki jest wyższa niż wartość faktury – powstaje różnica ujemna. W odwrotnej sytuacji różnica dodatnia.

Artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe:
kurs dolara
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »