Nadgodziny w styczniu 2022 – limit godzin pracy w nadgodzinach

/appFiles/site_128/images/autor/MkRxv4VcgOmNKiI.jpeg

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 4 stycznia 2022
Nadgodziny w styczniu 2022 – limit godzin pracy w nadgodzinach

Przepisy prawa pracy wprowadzają limit godzin nadliczbowych, których przepracowanie można powierzyć pracownikowi. Sprawdź, ile wynoszą te limity i czy można je zmienić. W artykule ekspert oblicza, ile godzin nadliczbowych można przepracować w styczniu 2022. Sprawdź, ile czasu pracownik może spędzić w pracy ponad normę, aby nie zostały przekroczone limity.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Ile nadgodzin można przepracować w tygodniu, miesiącu i roku?
  • W jaki sposób obliczyć maksymalną liczbę nadgodzin w styczniu 2022?
  • Jakiej liczby nadgodzin pracownik nie może przekroczyć w styczniu 2022?

Regulacje dotyczące nadgodzin w Kodeksie pracy

Wytycznych dotyczących dopuszczalnej liczby nadgodzin w miesiącu należy szukać w ustawie z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. W przepisach ustawy wskazano tygodniowy limit nadgodzin. Tygodniowy czas pracy,  obliczony z uwzględnieniem godzin nadliczbowych, nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w okresie rozliczeniowym.

Z tego wynika, że pracownikowi można polecić pracę nadliczbową w wymiarze przeciętnie 8 godzin na tydzień, w okresie rozliczeniowym.

Przeciętnie 48-godzinny tygodniowy limit godzin pracy obowiązuje niezależnie od systemu i rozkładu czasu pracy. Nie może zostać zamieniony ani na wniosek, ani za zgodą pracownika.

W ustawie określono także roczny limit nadgodzin. Praca w godzinach nadliczbowych nie może przekraczać 150 godzin na rok kalendarzowy.

Limit nadgodzin a obowiązkowy czas wolny

Co ważne, w Kodeksie pracy określono również, choć pośrednio, dobowy limit nadgodzin. Wynika on z obowiązku zapewnienia pracownikom co najmniej 11-godzinnego odpoczynku dobowego. Ta konieczność ogranicza możliwość polecania pracy w godzinach nadliczbowych. W praktyce oznacza bowiem, że pracodawca może zlecać pracownikom pracę przez maksymalnie 13 godzin na dobę. Wobec tego na pracę w godzinach nadliczbowych pozostaje od 5 godzin do 1 godziny. Dokładna liczba jest uzależniona od systemu czasu pracy.

Akcja i usuwanie awarii – roczny limit nadgodzin nie obowiązuje

Wymienione wcześniej ograniczenia nie dotyczą nadgodzin polecanych w związku z prowadzeniem akcji ratowniczej lub usuwaniem awarii.

Trzeba również zauważyć, że w układzie zbiorowym, w regulaminie pracy lub w umowie o pracę (brak układu zbiorowego i brak obowiązku wprowadzania regulaminu pracy) można ustalić inną liczbę godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym.

Maksymalna liczba nadgodzin w opinii PIP i resortu pracy

Należy wyraźnie podkreślić, że możliwość zwiększenia limitu godzin nadliczbowych nie jest równoznaczna z ustaleniem jej na dowolnym poziomie. Granicę wielokrotność 48-godzinnych tygodniowych limitów czasu pracy.

Zdaniem PIP w roku kalendarzowym można polecić pracownikowi nie więcej niż 416 godzin nadliczbowych. Obliczenia dokonuje się następująco: 52 tygodnie w roku × 8 nadgodzin możliwych przeciętnie w tygodniu.

Natomiast resort pracy stanął na stanowisku, że tę liczbę należy dodatkowo pomniejszyć o roczny urlop wypoczynkowy pracownika.

Maksymalna liczba nadgodzin na miesiąc

Chcąc obliczyć maksymalną liczbę nadgodzin w styczniu 2022, należy sprawdzić, jakie stanowisko w tej sprawie zajmują organy.

Ze stanowiska Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w miesięcznych okresach rozliczeniowych maksymalna liczba nadgodzin nie może przekroczyć 32 (4 tygodnie po 8 godzin nadliczbowych).

Zdaniem resortu liczbę godzin nadliczbowych dozwolonych w danym okresie rozliczeniowym nie ma wpływu liczba dodatkowych dni przypadających od poniedziałku do piątku. Te bowiem i tak odejmuje się w toku obliczeń.

Nadgodziny w styczniu 2022 – ile maksymalnie można przepracować?

W jaki sposób obliczyć, ile mogą wynieść nadgodziny w styczniu 2022? Wymiar czasu pracy w miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym styczeń wynosi 152 godzin.:

Obliczenia tego dokonano w następujący sposób: (4 tyg. x 40 godz.) + (1 dzień „wystający” 31 stycznia x 8 godz.) – (2 dni świąteczne 1 i 6 stycznia x 8 godz.) = 160 godz. + 8 godz. – 16 godz. = 152 godz.

Biorąc pod uwagę powyższe, trzeba wskazać, że nadgodziny w styczniu 2022 nie mogą przekroczyć limitu 32 godzin.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 129 § 1, art. 130, art. 131, art. 132, art. 151 § 1 i § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.).
Autor: Leszek Skupski
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »