4 dniowy tydzień czasu pracy w Polsce

Dodano: 7 listopada 2022
4 dniowy tydzień czasu pracy w Polsce

W kilku krajach Europy 4 dniowy tydzień czasu pracy obowiązuje już od jakiegoś czasu. Przykładowo średnio mniej niż 32 godziny tygodniowo pracuje się już w Holandii. Ale najdłużej pracuje się przykładowo w Serbii, bo średnio aż 43,3 godziny, w Bułgarii 40,3 godziny czy w Rumunii 40,1 godzin. Czy 4 dniowy tydzień czasu pracy ma szansę zostać być wprowadzony w Polsce? Projekt przepisów jest już w Sejmie. Sprawdźmy!

Jak się okazuje Polacy zajmują trzecie miejsce w Europie wśród pracujących najdłużej zaraz za Serbami i Grekami. Z kolei stawka godzinowa jest u nas ósma najniższa w Europie.

Przepisy wprowadzające 4 dniowy tydzień czasu pracy w Polsce, czyli skracające z 40 do 35 godzin czas pracy są już w Sejmie. Można być od razu pomyśleć, że skoro tydzień czasu pracy zostanie skrócony to dojdzie do zmniejszenia wynagrodzenia.

Przepisy wprowadzające 4 dniowy tydzień czasu pracy w Polsce nie powodują zmian w wysokości wynagrodzenia. Nie przewidują również ograniczeń w sposobach organizacji czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Co więcej przewidują możliwość wprowadzenia systemu pracy w trzech ośmiogodzinnych zmianach. Czy wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy jest realne i czy rzeczywiście polskie firmy powinny zacząć przygotowywać się do zmiany.

Po co skrócony tydzień czasu pracy?

Ostatnio czas pracy został skrócony ponad 100 lat temu przez Henry Forda. Zmiany tej domagają się też młodzi pracownicy, którzy chcą pracować w sposób bardziej elastyczny, krótszy ale nie znaczy to, że nieefektywny i mniej opłacany. 

Co więcej, na ten temat również ostatnio dyskutowano podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Profesor SGH Elżbieta Mączyńska, uważa „że można skrócić tydzień pracy do czterech dni bez szkód dla produktywności, a z korzyścią dla ludzi i gospodarki. Co ważne - poważnie myślą o tym już nasi pracodawcy.”

Za skróceniem tygodnia pracy i wprowadzeniem jednocześnie 4 dniowego tygodnia czasu pracy w Polsce jest poprawa stanu zdrowia Polaków i przede wszystkim zapobieganie wypaleniu zawodowemu. Ostatnio wiele mówi się o tym, żeby nakłaniać pracowników do odpoczynku. Mało tego, coraz więcej firm wprowadza programy wellbingowe dla pracowników.

Jakie zagrożenia może spowodować skrócenie czasu pracy?

Wprowadzenie 4 dniowego tygodnia czasu pracy w Polsce może być znacznym utrudnieniem dla pracodawcy. Na uwagę przede wszystkim zasługują te same koszty wynagrodzeń przy jedocześnie krótszej dostępności pracownika. Pracodawcy obawiają się też możliwość zmniejszenia opłacalności swojego biznesu, czy wzrost ryzyka w zakresie warunków pracy i trudności z zapanowaniem nad szybkością wykonywanych zadań. Być może mogłoby się przyczynić do wyższych wskaźników wypadkowości.

Słowa kluczowe:
skrócony tydzień pracy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »