Zmiany w podatkach dochodowych ograniczą stosowanie ulgi na robotyzację

/appFiles/site_128/images/autor/gyXxLZUPminqOeS.jpeg

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 7 listopada 2022
Zmiany w podatkach dochodowych ograniczą stosowanie ulgi na robotyzację

Do Sejmu trafił projekt zmian podatkowych, którego główne założenia wpływają na ochronę środowiska. Oprócz zmian w podatku akcyzowym, projekt zawiera też zmiany w PIT i CIT. Od kiedy zmiany wejdą w życie?

Jakie zmiany w uldze na robotyzację

Nowelizacja art. 52jb ustawy PIT oraz art. 38eb ustawy CIT ma na celu dostosowanie przepisów tzw. ulgi na robotyzację do wymogów Komisji Europejskiej pod kątem spełniania zasady „nie czyń znaczącej szkody” środowisku, czyli „Do Not Significant Harm” (DNSH).

Projekt wprowadza ograniczenie w stosowaniu ulgi na robotyzację. Wyłączone zostaną z niej przedsięwzięcia, które powodują znaczną emisję gazów cieplarnianych. W konsekwencji Oznacza z ulgi nie będą mogły korzystać kopalnie oraz przedsiębiorstwa przetwarzające, dystrybuujące i spalające paliwa kopalne. Ograniczenie to będzie także dotyczyć  firm prowadzących składowiska odpadów, spalarnie odpadów i instalacje do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych.

Polecamy też:

Co się zmieni w podatku akcyzowym

Projekt zakłada, że zwolnienie z akcyzy dla samochodów hybrydowych o pojemności silnika spalinowego do 200 cm3 zostanie wydłużone do końca 2029 roku (w obecnym stanie prawnym zwolnienie to obowiązuje do końca 2022 r.). Zwolnienie nie dotyczy jednak samochodów hybrydowych, w których silnik elektryczny nie pełni funkcji napędowej (tzw. mikro hybrydy).

Projekt przewiduje ponadto, brak obowiązku wykazywania w deklaracji podatkowej ilości energii elektrycznej zużytej do produkcji prądu przez małych producentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (w tym samorządów). Przepis dotyczy urządzeń generujących prąd o mocy nieprzekraczającej 1 MW.

Większość przepisów ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.

Autor: Sylwia Maliszewska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »