Społeczne agencje najmu w przepisach o podatku dochodowym

/appFiles/site_128/images/autor/YIMHe5bPQkgOn6s.jpeg

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 29 września 2021
Społeczne agencje najmu w przepisach o podatku dochodowym

Na rynku mieszkaniowym w Polsce pojawiła się nowość w postaci tzw. społecznych agencji najmu. Ich wprowadzenie wiązało się z koniecznością zmian w przepisach, w tym także podatkowych, polegających m.in. na ustanowieniu nowych zwolnień od PIT i CIT.

Nowelizacja Ustawy z dnia 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw, wprowadziła innowacyjną formę działalności w postaci społecznych agencji najmu.

Od 23 lipca 2021 r. społeczne agencje najmu mogą świadczyć usługi pomiędzy właścicielami mieszkań na wynajem a osobami, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej (również w wyniku trwania epidemii COVID-19) i które nie mogą sobie pozwolić na wynajem mieszkań na warunkach rynkowych.

Działalność społecznych agencji najmu ma swoje konsekwencje w przepisach podatkowych.

Z dniem 23 lipca 2021 r. do ustaw o podatkach dochodowych zostały bowiem dodane nowe regulacje art. 21 ust. 1 pkt 131a ustawy o PIT oraz art. 17 ust. 1 pkt 61 ustawy o CIT. Na ich podstawie możliwe jest zwolnieniu od podatku dochodowego przychodów z dzierżawy lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych społecznym agencjom najmu.

Społeczne agencje najmu (SAN) są innowacyjną formą działalności na rynku mieszkaniowym. Ich funkcjonowanie jest możliwe dzięki ustawie z 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. Celem tej regulacji – która weszła w życie 23 lipca br. – jest m.in. rozwijanie rynku mieszkań na wynajem i łagodzenie niekorzystnego wpływu epidemii COVID-19 na ten rynek. SAN są podmiotami pośredniczącymi między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania na warunkach rynkowych.

Jak wyjaśnili jej autorzy w projekcie ustawy zmieniającej, celem powołania SAN było wykorzystanie spodziewanej nadpodaży mieszkań na wynajem na cele społeczne. Podmioty te specjalizują się w wynajmowaniu mieszkań na rynku, głównie od osób fizycznych. Oferując długoletni najem z gwarancją czynszu mogą wynegocjować obniżenie stawki czynszu (jak wskazują doświadczenia innych krajów, gdzie takie rozwiązania funkcjonują już od dłuższego czasu, nawet o ok. 20%). Następnie mieszkania te mogą zostać podnajęte wskazanym wcześniej osobom, o niskich i średnich dochodach.

Zmiany w przepisach podatkowych

Co istotne, omawiana nowelizacja wprowadziła również zmiany w przepisach podatkowych. Z dniem 23 lipca 2021 r. do ustaw o podatkach dochodowych zostały bowiem dodane nowe regulacje art. 21 ust. 1 pkt 131a ustawy o PIT oraz art. 17 ust. 1 pkt 61 ustawy o CIT. Na ich podstawie zwolnieniu od podatku dochodowego podlegają przychody z dzierżawy lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych społecznym agencjom najmu, o których mowa w art. 22a ust. 1 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Analogiczne zmiany zostały dokonane w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (za sprawą modyfikacji jej art. 10).

Dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi

Modyfikacji został również poddany art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT – dotyczący zwolnienia od tego podatku dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.

Począwszy od 23 lipca br., oprócz takich podmiotów jak .spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, czy towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) – ze zwolnienia tego będą mogły również korzystać społeczne agencji najmu (SAN).

 

Podstawa prawna: 
  • art. 2, art. 3, art. 4, art. 11 ustawy z 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 1243).

Autor: Mariusz Olech
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »