Kto musi złożyć CIT-8 za 2021 r. w terminie do 30 czerwca 2022 r.?

/appFiles/site_128/images/autor/YIMHe5bPQkgOn6s.jpeg

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 29 czerwca 2022
Kto musi złożyć CIT-8 za 2021 r. w terminie do 30 czerwca 2022 r.?

Do końca czerwca należy złożyć zeznanie CIT-8. Jest to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Kto musi złożyć takie zeznanie, w którym urzędzie skarbowym i w jaki sposób? Sprawdź, na których podatnikach ciąży ten obowiązek.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Które podmioty muszą złożyć zeznanie CIT-8 za 2021 r.?
  • W którym urzędzie skarbowym rozliczyć CIT-8?
  • Czy CIT-8 trzeba złożyć elektronicznie?
  • Kto powinien złożyć zerowy CIT-8?

Przesunięcie terminu na złożenie zeznania do do 30 czerwca 2022 r.

Ministerstwo Finansów postanowiło wydłużyć termin na rozliczenie CIT-8 z 31 marca 2022 r. na 30 czerwca 2022 r w odpowiedzi na postulaty przedsiębiorców. W związku z tym 17 marca 2022 r. Minister Finansów podpisał rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Tym samym do 30 czerwca 2022 r., zostały przedłużone terminy na złożenie:

  • zeznania o wysokości dochodu (poniesionej straty) i zapłatę podatku (CIT-8, CIT-8AB),
  • deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (CIT-8E).

Jest to również termin na wykazanie przychodów, kosztów oraz dochodów z przekształcenia w zeznaniu składanym przez podatników ryczałtu od dochodów spółek.

Które podmioty muszą złożyć zeznanie CIT-8 za 2021 r.?

Obowiązek złożenia zeznania CIT-8 spoczywa na osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej, będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Zgodnie z przepisami ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, zeznanie takie składają:

  • osoby prawne (np. spółki z o.o., spółki akcyjne, spółdzielnie),
  • spółki kapitałowe w organizacji,
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej (w tym cywilnych, partnerskich i jawnych); takimi jednostkami są np. wspólnoty mieszkaniowe,
  • spółki komandytowe,
  • spółki komandytowo-akcyjne,
  • spółki niemające osobowości prawnej z siedzibą lub zarządem w innym kraju – jeżeli zgodnie z przepisami podatkowymi tego innego państwa są traktowane jako osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów,
  • spółki jawne mające siedzibę lub zarząd na terytorium RP, jeżeli wspólnikami takiej spółki nie są wyłącznie osoby fizyczne (i nie spełniła ona dodatkowych wymogów określonych w ustawie)

Obowiązek złożenia CIT-8 ciąży na wszystkich podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych, z wyjątkiem wskazanych jako zwolnione od tego podatku w art. 6 ust. 1 ustawy o CIT.

Zapamiętaj!

Zeznania nie składają również ci podatnicy, którzy uzyskują przychody wyłącznie z tytułów wymienionych w art. 2 ust. 1 ustawy o CIT, np. z działalności:

  • rolniczej (z wyjątkiem z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej),
  • leśnej

– ponieważ nie mają do nich zastosowania przepisy ustawy o CIT.

W którym urzędzie skarbowym złożyć zeznanie?

Zeznanie CIT-8 składa się w urzędzie skarbowym właściwym według adresu siedziby podatnika wynikającej z rejestru (Krajowego Rejestru Sądowego). Jeżeli natomiast adres nie został ujawniony w takim rejestrze – jest to adres wynikający ze statutu jednostki lub stosownej umowy.

W przypadku zmiany adresu siedziby, właściwy jest ten urząd skarbowy, w którym podatnik składał zeznanie w ostatnim dniu roku, za który składane jest nowe zeznanie.

Jeżeli z uwagi na zakres prowadzonej działalności oraz osiągane przychody podmiot rozlicza się w wyspecjalizowanym urzędzie skarbowym przeznaczonym do obsługi tzw. dużych podatników, zeznanie CIT-8 trzeba złożyć w:

  • jednym z wyspecjalizowanych urzędów skarbowych o zasięgu wojewódzkim (podatnicy o przychodach netto w wysokości minimum 3 mln euro);
  • I Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie (podatnicy o przychodach netto powyżej 50 mln euro.

Standardem jest elektroniczne składanie zeznania CIT-8

Co do zasady zeznanie CIT-8 powinno być sporządzane i wysyłane do urzędu skarbowego w formie elektronicznej. Czynności tej dokonuje się pośrednictwem systemu e-Deklaracje.

W tym celu należy posłużyć się podpisem kwalifikowanym.

Nie można:

  • posłużyć się Profilem Zaufanym,
  • posłużyć się zestawem danych autoryzujących,
  • wysłać zeznania za pośrednictwem platformy ePUAP.

Wyjątkowo możliwe jest rozliczenie podatku za pomocą tradycyjnego formularza papierowego CIT-8. Taka możliwość dotyczy wyłącznie podatników, którzy:

  • osiągają wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o CIT oraz
  • w trakcie roku podatkowego nie składali deklaracji ani informacji podatkowych na podstawie ustawy o PIT (tj. PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, IFT-1/IFT-1R).

Kto i kiedy składa zerowy CIT-8?

Bardzo często zadawane jest pytanie, co zrobić, jeżeli w rocznym okresie rozliczeniowym podatnik podlegający ustawie o CIT:

  • nie osiągnął żadnych przychodów,
  • nie poniósł wydatków kwalifikowanych do kosztów ich uzyskania.

Z wyjaśnień udzielanych przez organy podatkowe wynika, że w takim przypadku konieczne jest złożenie tzw. zerowego CIT-8. Nie można natomiast w ogóle nie złożyć zeznania.

Takie stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 19 sierpnia 2010 r.(nr IPPB5/423-307/10-4/AM): brak jakichkolwiek przychodów i kosztów uzyskania przychodów, nie wyłącza obowiązku złożenia zeznania podatkowego CIT-8. Bowiem, co do zasady (…) nie istnieje żaden przepis, który by zwalniał podatnika z tego obowiązku”.

Złożenie zerowego CIT-8 nie będzie z kolei wymagane, jeżeli jednostka w danym roku podatkowym osiągnęła wprawdzie przychody, ale tylko takie, do których nie stosuje się przepisów ustawy o CIT.

Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 24 stycznia 2019 r. (nr 0111-KDIB2-1.4010.505.2018.1.JK). Interpretacja została wydana na wniosek spółki z o.o., która prowadziła wyłącznie działalność rolniczą polegającą na uprawie zboża i hodowli trzody chlewnej. Podmiot ten nie prowadził natomiast żadnej innej działalności oraz nie uzyskiwał przychodów podlegających opodatkowaniu CIT na zasadach ogólnych. Nie uzyskiwał również przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Wnioskodawca jako właściciel gruntów rolnych odprowadzał podatek rolny na rzecz właściwej gminy. W wydanej interpretacji organ podzielił stanowisko spółki o braku obowiązku składania „zerowego” CIT-8.

Jakie załączniki złożyć razem z CIT-8

Prawidłowo złożone zeznanie to takie, do którego podatnik dołączył wszystkie wymagane przepisami załączniki.

Załączniki są traktowane jako integralna część zeznania.

To, które załączniki należy dołączyć do zeznania zależy od charakteru prowadzonej przez składającego działalności i konkretnych zdarzeń wywołujących skutki prawne.

Kto nie składa rozliczenia podatkowego CIT-8?

Niektórzy podatnicy zostali zwolnieni od obowiązku złożenia przedmiotowego zeznania. Należą do nich:

1) Skarb Państwa;

2) Narodowy Bank Polski;

3) jednostki budżetowe;

4) państwowe fundusze celowe, o których mowa w ustawie z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych;

5) Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;

6) wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej;

7) Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, z wyłączeniem działalności gospodarczej, o której mowa w art. 240 ust. 6 ustawy z 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne;

8) przedsiębiorstwa międzynarodowe i inne jednostki gospodarcze utworzone przez organ administracji państwowej wspólnie z innymi państwami na podstawie porozumienia lub umowy, chyba że porozumienia te lub umowy stanowią inaczej;

9) jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego;

10) Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa;

11) fundusze inwestycyjne otwarte oraz specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, utworzone na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych, z wyłączeniem specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych stosujących zasady i ograniczenia inwestycyjne określone dla funduszy inwestycyjnych zamkniętych;

12) instytucje wspólnego inwestowania, z zastrzeżeniem ust. 4, posiadające siedzibę w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które spełniają łącznie następujące warunki:

a) podlegają w państwie, w którym mają siedzibę, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

b) wyłącznym przedmiotem ich działalności jest zbiorowe lokowanie środków pieniężnych, zebranych w drodze publicznego proponowania nabycia ich tytułów uczestnictwa w papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego,

c) prowadzą swoją działalność na podstawie zezwolenia właściwych organów nadzoru nad rynkiem finansowym państwa, w którym mają siedzibę,

d) ich działalność podlega bezpośredniemu nadzorowi właściwych organów nadzoru nad rynkiem finansowym państwa, w którym mają siedzibę,

e) posiadają depozytariusza przechowującego aktywa tej instytucji,

f) zarządzane są przez podmioty, które prowadzą swoją działalność na podstawie zezwolenia właściwych organów nadzoru nad rynkiem finansowym państwa, w którym podmioty te mają siedzibę;

13) fundusze emerytalne utworzone na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych;

14) podatników posiadających siedzibę w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego prowadzących program emerytalny, w zakresie dochodów związanych z gromadzeniem oszczędności na cele emerytalne, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

a) podlegają w państwie, w którym mają siedzibę, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

b) prowadzą swoją działalność na podstawie zezwolenia właściwych władz państwa, w którym mają siedzibę,

c) ich działalność podlega nadzorowi właściwych władz państwa, w którym mają siedzibę,

d) posiadają depozytariusza prowadzącego rejestr aktywów tych podatników,

e) przedmiotem ich działalności jest wyłącznie gromadzenie środków pieniężnych i ich lokowanie, z przeznaczeniem na wypłatę uczestnikom programu emerytalnego po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego;

15) Zakład Ubezpieczeń Społecznych, o którym mowa w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;

16) Fundusz Rezerwy Demograficznej, o którym mowa w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;

17) Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych;

18) Narodowy Fundusz Zdrowia, o którym mowa w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;

19) Bankowy Fundusz Gwarancyjny;

20) podmiot zarządzający aktywami w rozumieniu ustawy z 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji;

21) Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa;

22) jednostki dozoru technicznego, o których mowa w ustawie z 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym;

23) Krajowy Zasób Nieruchomości;

24) Polska Agencja Nadzoru Audytowego, o której mowa w ustawie z 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym;

25) kasy zapomogowo-pożyczkowe, o których mowa w ustawie z 11 sierpnia 2021 r. o kasach zapomogowo-pożyczkowych;

26) Agencja Mienia Wojskowego.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 2 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.),
  • art. 107 ust. 1 ustawy z 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2200),
  • § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 17 marca 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 639).
Autor:
Mariusz Olech
Słowa kluczowe:
CIT-8zeznanie CIT-8
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »