Komu przysługuje zwrot podatku z Niemiec?

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 4 stycznia 2024
Komu przysługuje zwrot podatku z Niemiec?

Co roku wielu Polaków decyduje się na podjęcie pracy na terenie Niemiec. Atrakcyjne wynagrodzenie w obcej walucie to przekonujący argument, jednak warto również zdawać sobie sprawę z tego, że u zachodniego sąsiada kwestia podatków wygląda inaczej niż w Polsce. Dlatego przed rozpoczęciem pracy w Niemczech powinieneś zapoznać się z podstawowymi przepisami podatkowymi, które będą Cię dotyczyć. Kto ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w Niemczech? O jakich formalnościach nie można zapomnieć? Ile czeka się na zwrot podatku? Przeczytaj poniższy poradnik i uzyskaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!

Kto musi złożyć deklarację podatkową w Finanzamcie?

Zwrot podatku w Niemczech przysługuje pracownikom, którzy w danym roku podatkowym odprowadzili składki na podatek dochodowy, a ich suma okazała się wyższa niż prognozowana przez niemiecki urząd skarbowy. Można odzyskać nadpłatę, składając deklarację podatkową w terminie wyznaczonym przez Finanzamt.

Rozliczenie podatku ograniczone

Wszyscy legalnie zatrudnieni pracownicy zobowiązani są do płacenia podatku dochodowego, który jest pobierany w formie zaliczek od wynagrodzenia. Wysokość podatku zależy głównie od dochodu. W rocznym zeznaniu podatkowym może się okazać, że wpłacona suma na poczet podatku różni się od rzeczywistej kwoty do zapłacenia. Jeśli pobrane zaliczki są wyższe, przysługuje zwrot podatku z Niemiec.

Ograniczone rozliczenie dotyczy osób, które były legalnie zatrudnione w Niemczech na okres krótszy niż 183 dni, a suma opodatkowanych przychodów z tego kraju nie przekraczała równowartości 90% całkowitych dochodów. To mniej korzystna forma rozliczenia niż rozliczenie nieograniczone.

Rozliczenie nieograniczone

Jeśli przepracowałeś więcej niż 183 dni na terenie Niemiec, rozliczasz się w sposób nieograniczony. Oznacza to, że możesz skorzystać z wielu ulg oraz składać deklarację podatkową wspólnie z małżonkiem. Pozwala to obniżyć całkowity podatek, co daje szansę na korzystniejszy zwrot podatku z Niemiec. Aby uzyskać ulgi, należy przedstawić w urzędzie skarbowym poniesione koszty oraz dokumenty potwierdzające spełnienie wymaganych warunków.

Jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania zwrotu podatku z Niemiec?

Aby skutecznie sporządzić deklarację podatkową, konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Wśród nich znajdują się niżej wymienione egzemplarze.

Dokumenty od pracodawcy:

  • roczna karta Lohnsteuerbescheinigung lub odcinki z wypłat (Abrechnungi);
  • zaświadczenie o dochodach światowych UE/EOG – wydane przez polski urząd skarbowy, jest istotnym dokumentem potwierdzającym globalne dochody.

Dokumenty potwierdzające poniesione koszty:

  • umowa najmu mieszkania;
  • bilety za dojazd do i z pracy;
  • rachunki za media.

Dzięki zgromadzeniu tych dokumentów, będziesz w stanie kompleksowo udokumentować swoje dochody oraz koszty życiowe, co umożliwi prawidłowe i skuteczne złożenie deklaracji podatkowej w niemieckim urzędzie skarbowym.

Na podstawie posiadanych dokumentów oraz sytuacji życiowej konieczne jest precyzyjne wypełnienie deklaracji podatkowej (Einkommensteuererklärung). Zaleca się szczególną uwagę, aby nie pominąć żadnych wymaganych informacji, ponieważ ich brak może znacznie opóźnić proces rozpatrywania sprawy przez niemiecki urząd skarbowy, a nawet skutkować nałożeniem kary. Prawidłowo wypełnioną deklarację należy złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym w Niemczech, zgodnie z miejscem zamieszkania podatnika.

Następnie urząd przystępuje do rozpatrywania zgłoszenia, opierając się na dostarczonych dokumentach i informacjach. W rezultacie wydawana jest decyzja podatkowa, znana jako Einkommensteuerbescheid. W przypadku stwierdzenia nadpłaty podatku, środki zostają przekazane na rachunek bankowy podatnika.

Zgłoszenie musi być wypełnione poprawnie i dokładnie, jeśli chcesz, aby Finanzamt sprawnie je rozpatrzył. Staranne przygotowanie deklaracji podatkowej pozwoli uniknąć potencjalnych problemów i zwiększy szansę na szybkie załatwienie sprawy.

Słowa kluczowe:
zwrot podatku
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »