Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej

Dodano: 29 maja 2023
Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej

Wraz z wejściem w życie kolejnej nowelizacji Kodeksu pracy, czyli od 26 kwietnia 2023 r. pracownicy zyskali nowe uprawnienie obok prawa do urlopu opiekuńczego. Tym nowym uprawnieniem pracowniczym jest zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej.

Zwolnienie przysługuje pracownikowi w ciągu roku kalendarzowego w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Obejrzyj poradę video i sprawdź:

  • Komu dokładnie przysługuje zwolnienie z powodu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych?
  • Co to znaczy, że można wziąć zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w formie dniówkowej lub godzinowej?
  • W jakim terminie można wnioskować o zwolnienie z powodu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych?
  • Jak wykazać to zwolnienie z powodu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych w świadectwie pracy?

Trzeba pamiętać, że właśnie w świadectwie pracy należy wykazać wszelkie zwolnienia pracownika od pracy w czasie pozostawania w stosunku pracy u danego pracodawcy. Informacje na temat sposobu wykorzystania przez pracownika zwolnienia od pracy przewidzianego w art. 1481 Kodeksu pracy będą niezbędne w celu ustalenia uprawnień ze stosunku pracy przez kolejnego pracodawcę, który będzie zatrudniał pracownika w tym samym roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy u poprzedniego pracodawcy. Dlatego, zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem w sprawie świadectw pracy, informacja ta powinna być wykazywana w nowym ust. 6 pkt 1 świadectwa pracy.

Jak zdefiniować „siłę wyższą”?

Sformułowanie „z powodu działania siły wyższej” w praktyce powoduje wiele wątpliwości. Czy aby skorzystać ze zwolnienia, wypadek np. członka rodziny pracownika musi spowodować siła wyższa rozumiana jako np. powódź, pożar, huragan albo gradobicie? Należy Nie chodzi o taki rodzaj siły wyższej. Trzeba przyjąć, że w tym kontekście „siła wyższa” oznacza przymus po stronie pracownika.

A zatem np. nie może to być zwolnienie się na odwiedzenie członka rodziny od jakiegoś czasu przebywającego w szpitalu (do czego mógłby być przydatny urlop opiekuńczy). Chodzi raczej o zwolnienie się, żeby np. zawieźć do szpitala członka rodziny, który zachorował, a nie ma nikogo innego, kto mógłby zapewnić mu transport i z tego powodu obecność pracownika jest natychmiast niezbędna.

Więcej takich komentarzy ekspertów na www.portalkadrowy.pl

REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »