Zmiany wprowadzający obowiązkowy KSeF coraz bliżej

Dodano: 19 maja 2023
Zmiany wprowadzający obowiązkowy KSeF coraz bliżej

Do Sejmu trafił właśnie projekt dotyczący zmian w ustawie o VAT w zakresie Krajowego Systemu e-Faktur. Od 1 lipca 2024 r. wystawianie faktur w KSeF stanie się obowiązkowe. Poznaj szczegóły.

Przypomnijmy, że wprowadzenie obligatoryjnego e-fakturowania jest możliwe na podstawie decyzji wykonawczej Rady (UE) 2022/1003 z 17 czerwca 2022 r. upoważniającej Rzeczpospolitą Polską do stosowania szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 218 i 232 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 168 z 27.06.2022, str. 81).

Już teraz warto przygotować się do wdrożenia KSef. Oglądaj szkolenia online w Portalu FK:

Czego dotyczy KSeF

Obligatoryjne e-fakturowanie obejmie zasadniczo czynności, które obecnie wymagają udokumentowania fakturą wystawioną zgodnie z ustawą o VAT. Będą to czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce,w tym krajowe dostawy towarów i świadczenie usług dokonywane pomiędzy przedsiębiorcami (B2B) i na rzecz organów publicznych (B2G).

Czytaj też:

Obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych będzie miał zastosowanie do podatników wykonujących czynności objęte wymogiem fakturowania, którzy posiadają siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce (gdy to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej uczestniczy w dostawie towarów lub świadczeniu usług). Z e-fakturowania wyłączone zostają faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (B2C).

Zapamiętaj!

Przy użyciu KSeF będą wystawiane także faktury korygujące.

Podatnicy zwolnieni podmiotowo lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT lub przepisów wykonawczych będą zobowiązani do korzystania z KSeF, ale dopiero od 1 stycznia 2025 r.

Przy użyciu KSeF fakultatywnie będą mogły być wystawiane także faktury VAT RR oraz faktury VAT RR KOREKTA. Zasady nadawania numerów NIP dla rolnika ryczałtowego wskazane powyżej będą miały zastosowanie w zakresie e-fakturowania.

Źródło: rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3242).

 

REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »