Zmiany w amortyzacji. Co się zmieni

/appFiles/site_128/images/autor/gyXxLZUPminqOeS.jpeg

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 19 lipca 2023
Zmiany w amortyzacji. Co się zmieni

Resort finansów wprowadzi zmiany w podatku dochodowym. Nowelizacja zmieni zasady amortyzacji niektórych budynków i budowli niemieszkalnych. Poznaj szczegóły planowanych zmian w amortyzacji.

Adresatami projektowanych rozwiązań mają być mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie gmin położonych w powiatach o wysokim wskaźniku bezrobocia, będących jednocześnie gminami o niskim dochodzie w przeliczeniu na mieszkańca.

Jakie zmiany w amortyzacji

Nowelizacja zakłada wprowadzenie możliwości skrócenia okresu amortyzacji środków trwałych w postaci budynków i budowli niemieszkalnych z 40 lat odpowiednio do 5 lub 10 lat.

W ocenie projektodawców będzie to bardzo atrakcyjna zachęta dla inwestorów do tworzenia miejsc pracy tam gdzie wstępuje ważny problem społeczny. To rozwiązanie korzystne dla finansów publicznych państwa, wspierające równomierny rozwój Polski, korzystnie wpływające na rozwiązywanie problemów społecznych, socjalnych, zdrowotnych i ekonomicznych. Zakłada się, że wprowadzenie projektowanych zmian w długofalowej perspektywie znajdzie przełożenie na rozwój tych obszarów kraju, wspierając inwestycje oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

Obowiązujące regulacje w podatkach dochodowych zawierają już przepisy skierowane do określonych grup podatników (np. mali podatnicy i podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności). Proponowane przepisy wprowadzają więc rozwiązania, które są  zarówno w zakresie podmiotowym, jak i przedmiotowym, w pewien sposób wzorowane na tych, które już funkcjonują w systemie prawnym.

Objecie zakresem podmiotowym podatników z grupy MŚP podyktowane jest m.in. tym że podmioty takie mają często mniejsze możliwości rozwoju spowodowane, np. większymi trudnościami w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój prowadzonej działalności, czy też działaniem na lokalnych rynkach. Stąd też skierowanie projektowanych rozwiązań do wskazanej grupy podatników działających na określonych obszarach jest uzasadnione i pozwoli na większy i szybszy rozwój lokalnych obszarów.

Propozycje przewidziane w projekcie nie pozostają w sprzeczności, czy też nie są konkurencyjne do innych obowiązujących już przepisów w zakresie amortyzacji w szczególności z art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy PIT i art. 16j ust. 1 pkt 4 ustawy CIT. Wskazane przepis dot. bowiem używanych i ulepszonych środków trwałych, natomiast projektowane przepisy odnoszą się, jak to już wskazano powyżej, do środków trwałych wytworzonych przez podatnika.

Etap legislacyjny: poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – przekazany do podpisu Prezydenta.

 

REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »