Zawyżenie VAT na paragonie – co zrobić?

Autor: Adam Okonkwo

Dodano: 29 listopada 2022
Zawyżenie VAT na paragonie – co zrobić?

Zdarza się, że na wystawionym przez sprzedawcę paragonie pojawia się przez pomyłkę zawyżony VAT. Jak wtedy postąpić? Sprawdźmy.

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czy w przypadku wystawienia paragonu, naliczenia VAT pomimo zwolnienia z niego transakcji, można cofnąć operację na kasie fiskalnej i skorygować dokument;
  • Jakie transakcje można korygować.

W pamięci kasy fiskalnej nie jest możliwa żadna ingerencja. W przypadku wystawienia paragonu, naliczenia VAT pomimo zwolnienia z niego transakcji, nie ma możliwości cofnięcia operacji czy skorygowania dokumentu ją potwierdzającego. Pamięć fiskalna działa tak, że w momencie zakończenia sprzedaży i wydrukowania paragonu nie jest możliwa żadna ingerencja w uczynione zapisy.

Możliwości takiej nie ma nikt – ani podatnik, ani nawet serwis techniczny urządzenia. W konsekwencji popełniony błąd nie może być naprawiony na poziomie samego urządzenia.

Co z korektą transakcji

Jednak dopuszczalne jest natomiast skorygowanie samej transakcji. Zapis z pamięci kasy fiskalnej będący dokumentacją kasową stanowi punkt wyjścia do sporządzenia rejestru sprzedaży, stanowiącego postawę do rozliczenia VAT. Na tym etapie korekta samej sprzedaży jest możliwa, pomimo niemożliwości skorygowania dokumentacji kasowej.

Korekta błędnych zapisów

Regulacje w sprawie kas fiskalnych dotyczą przypadków wystąpienia tzw. oczywistych pomyłek. Za takie przypadki uznawane są sytuacje, gdy transakcja jest jeszcze w toku i istnieje możliwość odebrania nabywcy oryginału paragonu. Nie są w nim natomiast uregulowane przypadki, gdy ujawnienie zastosowania błędnej stawki VAT nastąpi później, po zakończeniu transakcji, gdy brak jest możliwości odebrania oryginału paragonu nabywcy.

Zatem przepisy tego rozporządzenia określają jedynie zasady korygowania błędnych zapisów, wyłącznie w przypadku wystąpienia oczywistych pomyłek, uznając za właściwy sposób postępowania ujęcie błędnie odnotowanej sprzedaży w ewidencji korekt wraz z oryginałem paragonu fiskalnego. Nie może to jednak oznaczać pozbawienia podatników możliwości korekty w przypadku, gdy jest możliwe wykazanie, iż obrót z danej transakcji był inny niż ten wynikający z zapisów na paragonie. Paragon nie jest bowiem wówczas odbiciem istniejącego stanu faktycznego.

Niesłusznie zapłacony VAT – co zrobić

To, że korekta jest dopuszczalna, to jednak dopiero część kwestii. Sytuacja bowiem wygląda tak, iż podatnik wykazuje VAT w wysokości prawidłowej. Zmniejsza więc swoje zobowiązanie podatkowe. Lecz równowartość tego podatku otrzymał już w cenie towaru/usługi, zaś jego rozliczenie wskazuje brak konieczności odprowadzania go na konto fiskusa. Można więc przyjąć, iż czyni to dobrowolnie.

Organy podatkowe już wcześniej wypowiadały się o zakresie, w jakim rozumiały wystąpienie oczywistej pomyłki. Błąd polegający na zawyżeniu stawki VAT nie był za taką uznany już w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 maja 2014 r. nr IPPP2/443-228/14-2/KOM.

Prawo do dokonania korekty dotyczyć powinno również przypadków zawyżenia stawki VAT.

W opinii fiskusa operacja taka możliwa jest w przypadku, gdy sprzedawca ma możliwość:

  • identyfikacji nabywców towarów i usług,
  • zwrócenia im nienależnie zapłaconego VAT.

W praktyce spełnienie takich warunków (szczególnie pierwszego) okazuje się niewykonalne. Skutkuje to możliwością korekty zawyżonego podatku jedynie w przypadku faktur. Paragony nie są dokumentami imiennymi, zatem zidentyfikowanie nabywcy na podstawie paragonu nie jest możliwe. Nie jest zatem wiadomo, komu zwrócić nadpłaconą kwotę.

Jakie jest w tym zakresie stanowisko organów podatkowych i sądu? Więcej na ten temat polecamy w tekście:

Jakie skutki wywołuje zawyżenie VAT na paragonie

Autor: Adam Okonkwo, prawnik, specjalista podatkowy, wieloletni pracownik organów skarbowych
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »