Zatrudnienie pracownika na umowę o pracę na czas określony po okresie próbnym - co ze świadectwem pracy i urlopem wypoczynkowym

/appFiles/site_128/images/autor/MkRxv4VcgOmNKiI.jpeg

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 12 lipca 2023
Zatrudnienie pracownika na umowę o pracę na czas określony po okresie próbnym - co ze świadectwem pracy i urlopem wypoczynkowym

Często się zdarza, że pracodawca po zakończonym okresie próbnym zawiera z pracownikiem umowę o pracę na czas określony. Sprawdźmy, czy po tym okresie próbnym należy wystawić świadectwo pracy i rozliczyć urlop.

Nie trzeba wystawiać odrębnego świadectwa pracy za okres zatrudnienia na okres próbny, chyba że nawiązanie kolejnego stosunku pracy nastąpi po upływie 7 dni od dnia rozwiązania umowy próbnej albo pracownik wystąpi o wydanie świadectwa pracy za zakończoną umowę. Niewykorzystany urlop należy rozliczyć, chyba że zostało zawarte porozumienie o przeniesieniu urlopu na kolejną umowę o pracę.

Przeczytaj też o nowych przepisach dotyczących zawierania umowy na okres próbny:

Obejrzyj też porady video na temat zawierania umowy na okres próbny: 

Wystawienie świadectwa pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy.

Ponadto, w przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej; wniosek może być złożony w każdym czasie i dotyczyć wydania świadectwa pracy dotyczącego poprzedniego okresu zatrudnienia albo wszystkich okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.

Zapamiętaj!

W sytuacji wskazanej w pytaniu, wystawienie odrębnego świadectwa pracy za okres zatrudnienia na okres próbny nie jest zatem konieczne, chyba że nawiązanie kolejnego stosunku pracy nastąpi po upływie 7 dni od dnia rozwiązania tej umowy albo pracownik wystąpi o wydanie świadectwa pracy za zakończoną umowę.

Pracodawca może też dobrowolnie wystawić odrębne świadectwo pracy za taką umowę.

Rozliczenie urlopu wypoczynkowego

Odnosząc się natomiast do kwestii rozliczenia urlopu wypoczynkowego, w przypadku, gdy łącząca strony umowa o pracę kończy się, a pracownik ma niewykorzystany urlop, z dniem jej zakończenia powstaje zasadniczo obowiązek zapłaty ekwiwalentu pieniężnego za każdy dzień takiego urlopu.

Jest jednak wyjątek, kiedy ekwiwalentu nie trzeba płacić. Mianowicie, jeśli strony zawierają kolejną umowę o pracę (wszystko jedno: terminową lub bezterminową) bezpośrednio po poprzedniej (a więc bez dnia przerwy), mogą zawrzeć porozumienie przenoszące niewykorzystany urlop na kolejną umowę. Artykuł 171 § 3 kp wyraźnie wskazuje na porozumienie stron.  Pracodawca nie może więc sam, bez zgody pracownika, przenieść urlopu.

Przepisy nie wskazują formy porozumienia. Może więc ona być dowolna, byle tylko pracodawca był w stanie udowodnić, że do porozumienia doszło. Niekiedy za dorozumiane porozumienie uznaje się sytuację, w której np. pracownik złożył wniosek o wykorzystanie urlopu w trakcie kolejnej umowy, a pracodawca go zaakceptował.

Występuje tu zgoda obu stron, więc inspektor pracy nie powinien nakazywać wypłaty ekwiwalentu. Niemniej jednak najlepiej – choćby do celów dowodowych – przygotować druk porozumienia przenoszącego urlop i wypełniać go przy zawieraniu kolejnej umowy o pracę.

Niezależnie od formy porozumienia, powinno ono być zawarte do momentu zakończenia umowy – czyli najpóźniej z datą ostatniego dnia jej obowiązywania. Po jej zakończeniu automatycznie powstaje bowiem obowiązek zapłaty ekwiwalentu – nawet jeśli strony od razu zawierają kolejną umowę.  Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 29 marca 2001 r. (I PKN 336/00, OSNP 2003/1/14), w którym stwierdził, że „z dniem rozwiązania stosunku pracy prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego w naturze przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop”.

Autor: Leszek Skupski
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »