Ubezpieczenie auta to nie tylko OC - poznaj inne warianty

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 4 maja 2023
Materiał Partnera
Ubezpieczenie auta to nie tylko OC - poznaj inne warianty

Wykupienie polisy ubezpieczeniowej dla swojego auta jest niezmiernie ważne. Polisa OC nie tylko jest pomocna, ale także obowiązkowa dla wszystkich właścicieli samochodów. Warto zauważyć, że ubezpieczenie auta to nie tylko polisa OC, ale także AC i NNW. Czy warto je wykupić? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC – co ma wpływ na cenę?

Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego, nie tylko auta, ale także np. motocykla, bez względu na to czy jeździsz nim regularnie, czy większość czasu stoi w garażu. Ubezpieczenie OC ma na celu chronić cię, właściciela auta, przed koniecznością pokrywania kosztów naprawy szkód, jakie powstały w wyniku ruchu twojego pojazdu. Niestety zapewnia odszkodowanie dla osób trzecich, a za naprawę uszkodzeń w swoim aucie, będziesz musiał zapłacić sam. Choć zakres ochrony w ramach polisy w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest taki sam, bo jest to określone ustawą, to już ceny są bardzo zróżnicowane. Co zazwyczaj ma wpływ na koszt polisy? Są to:

  • Wiek właściciela auta i jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów mechanicznych;
  • Marka pojazdu i model (za marki uznawane za premium jak Audi czy BMW, zapłacisz więcej);
  • Rodzaj i pojemność silnika;
  • Wiek auta i jego przebieg;
  • Miejsce zamieszkania.

W zależności od ubezpieczalni nie tylko ceny mogą być różne, ale także czynniki, jakie są brane pod uwagę podczas wyceny polisy. Pamiętaj, że bardzo ważna jest ciągłość polis. Za przerwę pomiędzy nimi grozi kara. Na stronie internetowej Najtaniejuagenta.pl, znajdziesz więcej informacji - ubezpieczenie komunikacyjne co to? (czytaj na https://najtaniejuagenta.pl/).

Polisa AC, NNW i assistance – czy warto się na nie zdecydować?

W razie wypadku czy kolizji, które powstały z twojej winy, w ramach polisy OC otrzymają pomoc jedynie osoby trzecie. Jeśli uszkodzenia powstały również w twoim samochodzie, co zazwyczaj ma miejsce, to za naprawę musisz zapłacić sam. Niekiedy koszt może okazać się wysoki. By uniknąć takich sytuacji, warto zainwestować w rozszerzenie polisy. Decydując się na dodatkowy pakiet AC, assistance i NNW, nie musisz się obawiać, że w razie uszkodzeń zostaniesz bez pomocy. Co ważne, otrzymasz pomoc nie tylko, gdy auto ucierpi podczas stłuczki, ale także, gdy zostanie zniszczone w akcie wandalizmu lub poprzez działanie sił natury takich jak np. burza z opadami gradu. Kolejną zaletą jest także możliwość holowania oraz samochód zastępczy.

Nie musisz się martwić, że zostaniesz bez środku transportu na wiele tygodni. Nie każdy o tym wie, ale posiadając assistance, ubezpieczyciel może także zorganizować ci dowiezienie paliwa, pomoc w zmianie koła czy rozładowanym akumulatorem, przetransportować do miejsca zamieszkania, a także w wielu innych sytuacjach. Pełna polisa ubezpieczeniowa może obejmować także pomoc w przypadku, gdy w wyniku wypadku ucierpiało twoje zdrowie. Wiele firm oferuje także opcję mini assistance, którą możesz dokupić do polisy OC (https://najtaniejuagenta.pl/mini-assistance/). Jest to zdecydowanie opcja, warta rozważenia.

Jak nie przepłacać za polisę?

Niestety, nawet cena samego OC, może czasami przytłaczać. Co zrobić, by zapłacić mniej? Jeśli jesteś młodym kierowcą i nie posiadasz zniżek za bezszkodową jazdę, możesz dopisać jako współwłaściciela innego kierowcę, który je posiada. Niestety w razie, gdy spowodujesz wypadek lub kolizję, osoba ta utraci swoje nagromadzone zniżki. Drugim sposobem jest wykupienie jedynie polisy OC, która jest obowiązkowa. Możesz także pomyśleć o zmianie auta na inne. Jest także jeszcze jeden sposób, dzięki któremu będziesz mógł zaoszczędzić na polisie bez konieczności rezygnowania z czegokolwiek,  a mianowicie porównywarka cen ubezpieczeń. Dzięki niej, w parę chwil otrzymasz rzetelne zestawienie ofert ubezpieczeniowych  wraz z cenami z różnych ubezpieczalni. Nie musisz odwiedzać siedziby każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, by poznać warunki umowy. Możesz zrobić to siedząc we własnym domu na kanapie. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, szybkie i przede wszystkim bezpieczne. Możesz nie tylko wybrać polisę, ale także dokonać wszelkich formalności by zostać jej właścicielem.

Słowa kluczowe:
samochódubezpieczenie
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »