Senat przeciwny wprowadzeniu Krajowego Systemu e-Faktur

Dodano: 14 lipca 2023
Senat przeciwny wprowadzeniu Krajowego Systemu e-Faktur

Na ostatnim głosowaniu senatorowie odrzucili nowelizację ustawy o VAT, która wprowadzą od 1 lipca 2024. Obowiązek wystawiania faktur w KSeF. Poznaj szczegóły.

Senatorowi uznali, że niektóre przepisy są niezgodne z Konstytucją i zadecydowali o odrzuceniu ustawy. Teraz ustawa ponownie wróci do Sejmu. Możliwe, że posłowie zajmą się ustawą już na posiedzeniu 28 lipca 2023 r. Raczej pewne jest to, że Sejm przyjmie ustawę i w konsekwencji Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy od 1 lipca 2024 r., a dla podatników zwolnionych z tego podatku od 1 stycznia 2025 r.

Co oznacza wprowadzenie KSeF

Obowiązek ma dotyczyć faktur potwierdzających transakcje między przedsiębiorcami, nie obejmie sytuacji, kiedy kupującym jest konsument. Elektroniczny system wystawiania faktur ma ułatwić walkę z wyłudzeniami podatku VAT i przynieść budżetowi dodatkowe 10 mld zł w ciągu 10 lat.

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur pozwoli na unowocześnienie procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych. Jednolity standard e-faktury uprości dokumentowanie transakcji, a także przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie i archiwizację dokumentów.

Nowela wprowadza także wyłącznie elektroniczną obsługę wiążących informacji: WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) i WIS (wiążąca informacja stawkowa) dzięki rozbudowie i dostosowaniu funkcjonujących już systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC).

Więcej o  KSeF czytaj w Portalu FK

REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »