Przyszłe świadczenie emerytalne można samemu wyliczyć

Dodano: 20 marca 2023
Przyszłe świadczenie emerytalne można samemu wyliczyć

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że na PUE ZUS można samodzielnie wyliczyć swoje przyszłe świadczenie emerytalne. Zatem zainteresowany przyszły emeryt, który w 2023 roku zamierza przejść na emeryturę, jeżeli chce poznać swoje świadczenie może skorzystać z tej opcji.

Samodzielnie można wykonać symulację wysokości przyszłego świadczenia emerytalnego, przyznawanego na nowych zasadach na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Symulacja pozwala na wykonanie obliczeń tym osobom, które chcą sprawdzić jakie świadczenie by otrzymały, gdyby przechodziły na emeryturę w bieżącym roku.

Do niedawna było tak, że kalkulator emerytalny „Emerytura na nowych zasadach” dostępny na PUE ZUS pozwalał wyliczyć prognozowaną emeryturę wyłącznie na kolejne lata.

Zapamiętaj!

Symulację świadczenia przyznawanego w roku kalendarzowym, w którym wykonywane były obliczenia, klienci mogli uzyskać tylko w salach obsługi klientów, podczas e-wizyty oraz u konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) ZUS.

Jak działa kalkulator

Mężczyznom, którzy kończą w tym roku 65 lat, oraz kobietom, które kończą w tym roku 60 lat, kalkulator automatycznie podpowie jako miesiąc przejścia na emeryturę:

  • bieżący miesiąc – jeśli w momencie obliczeń już skończyli 60 lub 65 lat,
  • miesiąc urodzin – jeśli w momencie obliczeń jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego.

Z kolei, jeżeli przyszły świadczeniobiorca wybierze kolejny rok, np. 2024 lub lata następne, kalkulator automatycznie przekieruje go do kalkulatora prognozy emerytury w kolejnym roku lub w następnych latach.

Zapamiętaj!

Trzeba pamiętać, że kalkulator emerytalny dostępny na PUE ZUS i u doradców emerytalnych (na e-wizycie, w COT lub w placówkach ZUS) przeznaczony jest dla osób, które nie mają jeszcze przyznanego świadczenia emerytalnego.

Nowy kalkulator to dodatkowe narzędzie, które pomaga w podjęciu świadomej decyzji o momencie zakończenia aktywności zawodowej.

Źródło: 
  • ZUS
Słowa kluczowe:
świadczenie emerytalne
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »