Posłowie za utrzymaniem obniżonej stawki VAT na żywność i energię

/appFiles/site_128/images/autor/gyXxLZUPminqOeS.jpeg

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 17 listopada 2022
Posłowie za utrzymaniem obniżonej stawki VAT na żywność i energię

Do Sejmu wpłynął projekt, który zakłada przedłużenie tarczy antyinflacyjnej, która obniża stawkę VAT na żywność i energię o rok. Poznaj szczegóły.

Stawki podatku od towarów i usług, na podstawie tarczy antyinflacyjnej, zostały obniżone do końca 2022 roku.

Czytaj też:

Zgodnie z obecnymi przepisami z końcem tego roku stawki podatku VAT na żywność, nawozy, gaz ziemny, energię elektryczną, energię cieplną oraz paliwa wrócą do podstawowej wysokości określonej w ustawie o VAT.

Zdaniem twórców projektu, mając na względzie skutki gospodarcze epidemii COVID-19 oraz rosnącą w bardzo szybkim tempie inflację, należy niezwłocznie podjąć działania legislacyjne mające na celu utrzymanie obniżonych stawek VAT na cały rok 2023.

Posłowie chcą, aby ustawa weszła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Zdaniem twórców projektu taki termin, z uwagi na wprowadzenie korzystnych rozwiązań zarówno dla przedsiębiorców i konsumentów, jest wystarczającym okresem vacatio legis.

Poznaj także inne nowości w VAT:

Obniżenie stawki VAT wprowadzono m.in.: w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Portugali i Rumunii. Mechanizm polegał na tym, żeby zredukować tę obniżoną stawkę VAT do 5%, czyli najniższego poziomu dopuszczalnego na podstawie dyrektywy 2006/112/WE.

Autor: Sylwia Maliszewska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »