Ograniczenie biurokracji w 28 ustawach – poznaj planowane zmiany w ustawach podatkowych

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 19 lipca 2023
Ograniczenie biurokracji w 28 ustawach – poznaj planowane zmiany w ustawach podatkowych

Do Sejmu trafił Komisyjny projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych. Projekt dotyczy zmian w dwudziestu ośmiu ustawach mających na celu likwidowanie zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Poznaj nowości w ustawie o VAT, w podatkach i opłatach lokalnych, czy też w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak zmieni się stawka VAT na odzież dziecięcą;

Jakie zmiany nastąpią w podatkach i opłatach lokalnych;

Jak zmieni siękwota przychodów, do których możliwe jest opłacanie zryczałtowanego podatku dochodowego:

Polecamy też aktualności podatkowe i kompleksowe opracowania z rachunkowości:

Faktoring w księgach rachunkowych sprawdź ewidencję księgową i wskazówki dotyczące rozliczeń

Leasing zwrotny jako forma dodatkowego źródła finansowania – przykłady ewidencji księgowej

Karty przedpłacone – sprawdź skutki podatkowe i ewidencję księgową

Co dalej ze zmianami w Ordynacji podatkowej

Rząd chce obniżyć do zera akcyzę na niektóre alkohole

Zdaniem projektodawców, projekt tenwychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz postulatom zgłaszanym m.in. przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajową Radę Notarialną czy samorządowe kolegia odwoławcze. Prześledźmy wybrane zagadnienia.

Zmiany w o podatkach i opłatach lokalnych

Celem zmian jest m.in. określenie, że podatnikiem podatku od nieruchomości jest w przypadku umowy leasingu korzystający (leasingobiorca).

Aktualne rozwiązanie, zgodnie z którym podatnikiem tym jest właściciel rzeczy, skutkuje – zarówno dla leasingodawców, jak i leasingobiorców – licznymi problemami prawnymi i faktycznymi.

W praktyce często zdarzają się bowiem sytuacje, w których nie jest oczywiste, czy finansowane w leasingu rzeczy (budowle, urządzenia) podlegają podatkowi od nieruchomości.          

Zmiany w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników

Proponowana zmiana ma na celu jednoznaczne określenie, że w przypadku osób prowadzących tzw. działalność nieewidencjonowaną ich identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL. Osoby te, co do zasady według własnego uznania, będą jednak mogły dokonać stosownego zgłoszenia, który umożliwi im posługiwanie się NIPem.

Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych

Twórcy projektu likwidują ograniczenie czasowe (36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy), w którym możliwe jest korzystanie z tzw. małego ZUS-u plus.

Wejście w życie proponowanej zmiany skutkować będzie podejmowaniem przez dodatkowe osoby niewielkich działalności gospodarczych i kontynuowaniem takiej działalności przez osoby, które już ją podjęły, ale nie chcą (bądź nie są w stanie) rozwinąć jej do takich rozmiarów, by uzyskiwane dochody pozwoliły na opłacanie składek ZUS na zasadach ogólnych.

Zmiana ta będzie przyczyniać się do rozwoju przedsiębiorczości i wzrostu gospodarczego.

Zmiany w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Projektowana zmiana, polegająca na podniesieniu o 50% aktualnej kwoty przychodów, do których możliwe jest opłacanie zryczałtowanego podatku dochodowego, ma na celu umożliwienie szerszej grupie przedsiębiorców korzystanie z tej formy opodatkowania ich działalności. Aktualnie obowiązująca kwota to 2 mln euro, po zmianach wzrośnie ona do 3 mln euro.

Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług

Nowelizacja obniża stawkę podatku od towarów i usług na odzież i obuwie dziecięce (z 23% do 5%).

Zmiany ustawie Prawo przedsiębiorców

Zmiana ma na celu w wprowadzenie rocznej, a nie miesięcznej, kwoty przychodu, do wysokości której możliwe jest prowadzenie tzw. działalności nieewidencjonowanej.

Zamiast obowiązującej aktualnie miesięcznej kwoty wynoszącej 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę proponuje się roczną kwotę wynoszącą 9-krotność (12 x 0,75) kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Źródło: Komisyjny projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych (Druk nr 3502).

 

REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »