Od 7 kwietnia 2023 r. praca zdalna wpisana na stałe do Kodeksu pracy

Dodano: 7 kwietnia 2023
Od 7 kwietnia 2023 r. praca zdalna wpisana na stałe do Kodeksu pracy

Od 7 kwietnia 2023 r. wchodzą w życie nowe zasady określające zasady wykonywania pracy zdalnej, które zastępują rozwiązania wprowadzone tzw. ustawą antycovidową. Przypominamy, jakie zmiany wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy.

Kodeksowa regulacja pracy zdalnej uregulowana została w nowym rozdziale IIc (art. 6718 - art. 6734), dodanym do działu drugiego Kodeksu pracy. Praca taka może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Zapamiętaj!

Wprowadzenie nowych przepisów w zakresie pracy zdalnej powiązane zostało z uchyleniem regulacji w zakresie telepracy (rozdziału IIb w dziale drugim Kodeksu pracy, art. 675 – art. 6717) oraz pracy zdalnej ujętej w art. 3 ustawy antycovidowej. Stosowanie telepracy możliwe jest jednak jeszcze w okresie do 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy o pracy zdalnej.

Ustalenie wykonywania pracy zdalnej

W myśl nowych przepisów Kodeksu pracy uzgodnienie między stronami umowy o pracę dotyczące wykonywania pracy zdalnej przez pracownika może nastąpić przy zawieraniu umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia. Uzgodnienie może być dokonane z inicjatywy pracodawcy albo na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej

Nowe przepisy Kodeksu pracy o pracy zdalnej przewidują wykonywanie tej pracy na odległość:

  • na podstawie polecenia pracodawcy (polecenie takie może być wydane w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu lub w okresie, w którym zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe z powodu działania siły wyższej - jeżeli pracownik złoży bezpośrednio przed wydaniem polecenia oświadczenie w postaci papierowej lub elektronicznej, że posiada warunki lokalowe i techniczne do wykonywania pracy zdalnej),

  • na podstawie porozumienia pracodawcy z działającymi w zakładzie pracy związkami zawodowymi,

  • na podstawie ustalonego przez pracodawcę regulaminu pracy zdalnej (w zależności od okoliczności – pracodawca konsultuje regulamin z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym w zakładzie, gdy w firmie nie działają związki zawodowe albo pracodawca ustala go samodzielnie uwzględniając ustalenia poczynione ze związkami zawodowymi w toku uzgadniania porozumienia w sprawie pracy zdalnej, gdy w terminie 30 dni od przedstawienia projektu porozumienia nie doszło do jego zawarcia),

  • na podstawie uzgodnień pomiędzy stronami na etapie nawiązywania stosunku pracy ,

  • na podstawie wniosku pracownika (w czasie trwania stosunku pracy),

  • z inicjatywy pracodawcy (w czasie trwania stosunku pracy),

  • jako praca zdalna okazjonalna (maksymalnie przez 24 dni w roku kalendarzowym).

Wniosek o zaprzestanie pracy zdalnej

W przypadku podjęcia pracy zdalnej każda ze stron umowy o pracę może wystąpić z wiążącym wnioskiem, złożonym w postaci papierowej lub elektronicznej, o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy.

W takiej sytuacji strony powinny ustalić termin przywrócenia poprzednich warunków wykonywania pracy, nie dłuższy niż 30 dni od dnia otrzymania wniosku. W razie braku porozumienia przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy następuje w dniu następującym po upływie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.

Obowiązki pracodawcy wobec pracownika zdalnego

W myśl nowych przepisów pracodawca jest obowiązany:

  1. zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne, niezbędne do wykonywania pracy zdalnej;

  2. zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną instalację, serwis i konserwację narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej lub pokryć koszty z tym związane, a także pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych;

  3. pokryć inne koszty bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej, jeżeli zwrot takich kosztów został określony w porozumieniu ze związkami zawodowymi, regulaminie, poleceniu albo porozumieniu z pracownikiem dotyczącym wykonywania pracy zdalnej;

  4. zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną szkolenia i pomoc techniczną niezbędne do wykonywania tej pracy.

Strony mogą ustalić zasady wykorzystywania przez pracownika wykonującego pracę zdalną materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, niezapewnionych przez pracodawcę, spełniających wymagania określone w Kodeksie pracy. W takim przypadku pracownikowi wykonującemu pracę zdalną przysługuje ekwiwalent pieniężny w wysokości ustalonej z pracodawcą.

Zapamiętaj!

Obowiązek pokrycia kosztów albo wypłaty ekwiwalentu może być zastąpiony obowiązkiem wypłaty ryczałtu, którego wysokość odpowiada przewidywanym kosztom ponoszonym przez pracownika w związku z wykonywaniem pracy zdalnej.

Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu albo ryczałtu bierze się pod uwagę w szczególności normy zużycia materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, ich udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość materiału wykorzystanego na potrzeby pracodawcy i ceny rynkowe tego materiału, a także normy zużycia energii elektrycznej oraz koszty usług telekomunikacyjnych.

Kontrola w zakresie pracy zdalnej

W myśl znowelizowanych przepisów Kodeksu pracy pracodawca ma prawo przeprowadzać kontrolę wykonywania pracy zdalnej przez pracownika, kontrolę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub kontrolę przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, na zasadach określonych w porozumieniu ze związkami zawodowymi, regulaminie, poleceniu albo porozumieniu z pracownikiem dotyczącym wykonywania pracy zdalnej.

Zapamiętaj!

Kontrolę przeprowadza się w porozumieniu z pracownikiem w miejscu wykonywania pracy zdalnej w godzinach pracy pracownika. Pracodawca powinien dostosować sposób przeprowadzania kontroli do miejsca wykonywania pracy zdalnej i jej rodzaju. Wykonywanie czynności kontrolnych nie może naruszać prywatności pracownika wykonującego pracę zdalną i innych osób ani utrudniać korzystania z pomieszczeń domowych w sposób zgodny z ich przeznaczeniem.

Okazjonalna praca zdalna

Nowe przepisy Kodeksu pracy zakładają możliwość świadczenia tzw. okazjonalnej pracy zdalnej przez okres do 24 dni w roku kalendarzowym.

Po nowelizacji przepisów wniosek o okazjonalną pracę zdalną będzie mógł złożyć każdy pracownik, oczywiście pod warunkiem, że rodzaj pracy umożliwia jej świadczenie na odległość. Natomiast pracodawca nie musi akceptować takiego wniosku. Wniosek o okazjonalną pracę zdalną zasadniczo nie wiąże bowiem pracodawcy. Tym samym, niezależnie od przyczyny jego złożenia, pracodawca nie musi się na taką pracę godzić.

Zapamiętaj!

Nowelizacja Kodeksu pracy nie określa, w jakich przypadkach praca zdalna okazjonalna może być wykonywana. Dlatego też w tym zakresie strony stosunku pracy mają pewną dowolność.

Okazjonalna praca na odległość wymaga wniosku pracownika. Nowelizacja nie precyzuje jednak, w jakim terminie pracownik powinien złożyć wniosek o okazjonalną pracę zdalną. Teoretycznie więc może on zostać złożony nawet „z dnia na dzień” (np. w razie choroby dziecka), choć równie dobrze pracownik może go złożyć z większym wyprzedzeniem, np. kilka dni, a nawet kilka tygodni.

Podstawa prawna: 
Słowa kluczowe:
praca zdalna
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »