Nowe ulgi podatkowe w PIT-36

/appFiles/site_128/images/autor/QOUp3RAnGg5Kr9a.jpeg

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 17 lutego 2023
Nowe ulgi podatkowe w PIT-36

W rozliczeniu PIT-36 za ubiegły rok, podatnicy mogą skorzystać z kilku nowych ulg: na prototyp, na ekspansję, na sponsoring sportu, kultury i nauki, na terminal, na robotyzację. Dowiedz się więcej o nowych ulgach w PIT-36.

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się m.in.:

jakie są nowe ulgi podatkowe w PIT-36 za 2022 rok i czy opłaca się z nich skorzystać.

Polecamy porady video:

Wspomniane ulgi  podatkowe polegają na ponownym uwzględnieniu w kalkulacji podatku kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, a więc podwójnym pomniejszeniu dochodu o preferowane wydatki.

Nowe ulgi podatkowe: Ulga na prototyp

W polach  228-229 PIT-36 można odliczyć ulgę na prototyp. Polega ona na odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia go na rynek (zgodnie z art. 26ga ustawy o PIT). Przedsiębiorca może więc po raz drugi w kalkulacji podatku uwzględnić 30% sumy kosztów produkcji i wprowadzenia na rynek prototypu, do 10% ogółu dochodu z działalności gospodarczej. Ulga ta jest nieco podobna do ulgi BR, obejmuje końcowy etap inwestycji w rozwój produktów.

Do kosztów prototypowania zalicza się koszty poniesione na produkcję próbną (fabrycznie nowe środki trwałe i ulepszenia posiadanych niezbędne do uruchomienia produkcji próbnej, koszty nabycia materiałów i surowców do produkcji) i wprowadzenie na rynek (badań, ekspertyz, niezbędnej dokumentacji i certyfikacji, badania cyklu życia produktu i weryfikacji technologii środowiskowych). Ulgę tę można rozliczać nawet w  przypadku braku dochodu przez 6 lat. Z ulgi na prototyp mogą skorzystać też przedsiębiorcy na podatku liniowym.

Ulgi podatkowe 2022: Ulga na ekspansję

W polach  230-231 można odliczyć ulgę na ekspansję. Polega ona na odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów zwiększenia przychodów ze sprzedaży  produktów (zgodnie z art. 26gb ustawy o PIT).  Przedsiębiorca może więc po raz drugi w kalkulacji podatku uwzględnić poniesione koszty do wysokości dochodu z działalności gospodarczej i kwoty 1.000.000 zł.

Do kosztów ekspansji zalicza się koszty uczestnictwa w targach (na organizację miejsca wystawowego, zakup biletów lotniczych, zakwaterowanie i wyżywienie), działania promocyjno-informacyjne (reklamę, stronę internetową, publikacje prasowe, broszury, katalogi i ulotki produktowe), dostosowania opakowań, przygotowania dokumentacji (certyfikacji oraz rejestracji znaków towarowych, ofertowej i przetargowej). Istotne jest to, aby ekspansja w ciągu 2 kolejnych lat podatkowych pozwoliła zwiększyć ogół przychodów ze sprzedaży produktów, osiągnąć przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych lub produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju.

Ulga na sponsoring

W polach  232-233 można odliczyć ulgę na sponsoring (sport, kulturę i naukę). Polega ona na odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych na działalność sportową, kulturalną, oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę (zgodnie z art. 26ha ustawy  o PIT). Odliczenie to nie może przekroczyć 50% kosztów poniesionych na te rodzaje działalności ani dochodu podatnika.

Do kosztów dotyczących tej ulgi zalicza się koszty poniesione na działalność sportową (finansowanie: klubu sportowego, stypendium sportowego, niektórych imprez sportowych), działalność kulturalną (finansowanie instytucji kultury, działalności kulturalnej realizowanej uczelnie artystycznej i publicznej szkoły artystycznej), działalność wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę  (finansowanie stypendiów, opłat za studia  pracownikowi, wynagrodzeń z pochodnymi studentów (stażystów i praktykantów), studiów dualnych, w tym praktyk, wynagrodzenie absolwenta skierowanego przez akademickie biura karier).

Szczególną uwagę należy więc zwrócić na tę ulgę podnosząc kwalifikacje pracowników i zatrudniając absolwentów uczelni. Warto by ci ostatni uzyskali skierowanie z biura karier. Możliwość odliczenia tej ulgi nie przechodzi na kolejne lata. Z ulgi tej mogą też skorzystać podatnicy na  podatku liniowym, pamiętać trzeba o załączeniu formularza PIT-CSR.

Więcej o nowych ulgach w PIT-36:

Ulgi podatkowe 2022: Sprawdź, z jakich ulg skorzystasz w PIT-36 za 2022 rok – 5 przykładów

Autor: Krzysztof Klimek, konsultant podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »