Jak należy ustalić wynagrodzenie ze zmiennych składników

/appFiles/site_128/images/autor/pXiRklYQq1PwryL.jpeg

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 5 czerwca 2023
Jak należy ustalić wynagrodzenie ze zmiennych składników

Większość pracowników już ma zaplanowane urlopy, a przed nami kolejny długi weekend, który sprzyja temu, aby skorzystać wolnego dnia w piątek. Na działach kadrowo-płacowych spoczywa obowiązek, aby za te wolne dni urlopu wypoczynkowego wypłacić pracownikom wynagrodzenie urlopowe. Jak je prawidłowo obliczyć, jeżeli wynagrodzenie pracownika składa się ze zmiennych składników? Sprawdźmy w tekście.

Problem: Pracownik pełnoetatowy otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie oraz dodatki za pracę w nocy. W okresie od 25 czerwca do 11 lipca 2023 r. korzysta z urlopu wypoczynkowego. Za kwiecień (natomiast wypłacony w dniu 10 maja) otrzymał dodatek nocny (20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę) Jak należy ustalić wynagrodzenie urlopowe za czerwiec i lipiec 2023 r. ze zmiennych składników? Czy podstawa wynagrodzenia urlopowego ze zmiennych składników za urlop wykorzystywany przez pracownika na przełomie czerwca i lipca 2023 r. powinna być taka sama? Czy nie przelicza się jej, gdyż urlop trwa nieprzerwanie? Czy poprzez zmianę minimalnego wynagrodzenia za pracę, od której ustalany jest dodatek za pracę w porze nocnej, będzie podlegał on przeliczeniu w lipcu do aktualnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Który punkt powinniśmy zastosować w tym przypadku 1 czy 2?

Rozwiązanie: Wynagrodzenie za urlop w lipcu należałoby ustalić z uwzględnieniem zmiany wynagrodzenia minimalnego, od którego obliczany jest dodatek za pracę w porze nocnej.

Skorzystaj też z kalkulatora urlopowego:

Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie jakie by uzyskał, gdyby w tym czasie pracował (art. 171 Kodeksu pracy).

Zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Zatem, do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego należy przyjąć wynagrodzenie zmienne wypłacone w miesiącach: marzec, kwiecień i maj.

Jeżeli urlop przypada na przełomie dwóch miesięcy, to nie ma potrzeby ustalania podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego osobno dla każdego miesiąca. Podstawę bowiem wyznacza się z miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a nie miesiąc jego wykorzystywania.

Jednak od 1 lipca 2023 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, na podstawie którego oblicza się dodatki za pracę porze nocnej, które pracownik otrzymuje.

Dlatego należy wziąć pod uwagę § 10 rozporządzenia urlopowego. Zgodnie z nim, w razie zmiany w składnikach wynagrodzenia, przysługujących za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, lub zmiany wysokości takich składników w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, wprowadzonych przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego lub w miesiącu wykorzystywania tego urlopu, podstawę wymiaru ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian.

W tym przypadku zmiana wysokości dodatku nocnego spowodowana zmianą minimalnego wynagrodzenia za pracę nastąpi w miesiącu wykorzystywania urlopu, czyli w lipcu.

Teoretycznie, gdyby pracownik w lipcu zamiast urlopu wykonywał pracę w porze nocnej to uzyskałby już wyższy dodatek.

Stąd, wynagrodzenie urlopowe za lipiec należałoby odpowiednio przeliczyć tzn. przyjąć ten sam okres (marzec – maj), ale dodatek obliczyć z wynagrodzenia w wysokości 3 600 zł.

Podstawa prawna: 
  • § 8, § 10 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 ze zm.).
Autor: Izabela Nowacka
Słowa kluczowe:
wynagrodzenie urlopowe
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »