Zakup licencji od kontrahenta z USA a VAT

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 23 listopada 2023

Pytanie: Przedsiębiorca, czynny podatnik podatku VAT - zgłoszony do VAT-UE, otrzymał fakturę od kontrahenta z USA za zakup bezterminowej licencji Office 2021 (klucz produktu), na której to fakturze kwota netto jest równa kwocie brutto i nie ma wykazanego podatku VAT. Jak prawidłowo należy rozliczyć tę fakturę w VAT? Jaką stawkę VAT zastosować? Czy i w jaki sposób wykazać ją w deklaracji VAT-7 oraz w VAT_JPK?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak rozliczyć pod względem VAT zakup licencji od kontrahenta z USA i jak ująć w JPK_VAT.

Polecamy też:

Odpowiedź: Zakup wskazanej licencji stanowi dla przedsiębiorcy import usług. Ten import usług powinien zostać przez podatnika wykazany w polach K_27 i K_28 części ewidencyjnej oraz uwzględniać w polach P_27 i P_28 części deklaracyjnej pliku JPK_V7M.

 

Podatnikami VAT z tytułu dostaw towarów oraz świadczenia usług są co do zasady sprzedawcy (dostawcy towarów oraz usługodawcy). Nie jest to jednak zasada bezwzględnie obowiązująca. W przypadkach określonych przepisami art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o VAT podatnikami z tytułu dostaw towarów oraz świadczenia usług mogą być również nabywcy (w ramach tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia).

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Import usług

Dotyczy to między innymi importu usług. Importem usług ustawodawca nazywa sytuację, w której dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (zob. art. 2 pkt 9 ustawy o VAT), a więc gdy - w niewielkim uproszczeniu - podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju (względnie osoba prawna niebędąca podatnikiem mająca siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju) nabywa usługi od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski (zob. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Kiedy występuje import usług

Aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi znajdować się na terytorium Polski (tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi - zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Warunki te są w przedstawionej sytuacji spełnione, gdyż polski podatnik (tj. podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju) nabył usługę licencji, której miejsce świadczenia znajduje się na terytorium kraju (na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, który określa zasadę, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej), od zagranicznego (amerykańskiego) podatnika, który – jak zakładam - nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski.

Prowadzi to do wniosku, że zakup wskazanej licencji stanowi dla przedsiębiorcy import usług (opodatkowany podatkiem VAT według stawki podstawowej 23% na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ea pkt 1 ustawy o VAT; podstawą opodatkowania tego importu usług jest zapłacona kwota). Ten import usług powinien zostać przez podatnika wykazany w polach K_27 i K_28 części ewidencyjnej oraz uwzględniać w polach P_27 i P_28 części deklaracyjnej pliku JPK_V7M.

Wskazać jednocześnie pragnę, że kwota podatku należnego z tytułu importu usług stanowi również kwotę podatku naliczonego (zob. art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy o VAT), która podlega odliczeniu na zasadach ogólnych, a więc w zakresie, w jakim importowane usługi wykorzystywane są przez podatników do wykonywania czynności dających prawo do odliczenia (w szczególności do wykonywania czynności opodatkowanych - zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Jeżeli zatem nabyta licencja będzie wykorzystywana przez przedsiębiorcę do wykonywania czynności dających prawo do odliczenia (w szczególności do wykonywania czynności opodatkowanych – zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT), przysługuje mu prawo do odliczenia – jako kwoty podatku naliczonego – podatku należnego z tytułu przedmiotowego importu usług. W tym celu ten import usług powinien również zostać przez przedsiębiorcę wykazany w polach K_42 i K_43 części ewidencyjnej oraz uwzględniony w polach P_42 i P_43 części deklaracyjnej pliku JPK_V7M.

 

Autor: Tomasz Krywan