Czy pracodawca może samodzielnie zdefiniować tydzień pracowniczy

/appFiles/site_128/images/autor/i0neI6Q3JtgVc1v.jpeg

Autor: Joanna Suchanowska

Dodano: 28 grudnia 2022

Pytanie: Czy stoi na przeszkodzie, aby w umowach dla pracowników jednego z działów produkcyjnych wpisywać czas pracy 40-godzinny, ale w przedziale tygodniowym od poniedziałku do soboty? Nadmieniam, że w firmie obowiązuje regulamin pracy, w którym widnieje zapis: „W zakładzie pracy stosuje się podstawowy system czasu pracy, którym objęte są wszystkie grupy pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych oraz robotniczych. Czas pracy w zakładzie wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godz. w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w trzy-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Praca w granicach nie przekraczających powyższej normy w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym co do zasady nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Dla grup pracowników, dla których tworzy się harmonogramy czasu pracy, dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy określa się każdorazowo w tych harmonogramach. Dla pozostałych grup pracowniczych dniem wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy jest sobota”.

Odpowiedź: Pracodawca nie może samodzielnie zdefiniować tygodnia pracowniczego. Tydzień ten został bowiem zdefiniowany w Kodeksie pracy.

Przez tydzień należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego. Definicja tygodnia służy rozliczaniu maksymalnego tygodniowego czasu pracy pracowników oraz udzielaniu pracownikom minimalnej długości odpoczynków tygodniowych.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Wskazana definicja obowiązuję wszystkich pracowników, bez względu na obowiązujący ich rozkład czasu pracy.

Jednocześnie wskazać należy, ze czas pracy pracownika nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Przeciętna tygodniowa norma czasu pracy powinna być rozliczana w ramach obowiązującego pracownika okresu rozliczeniowego.

Okresem rozliczeniowym jest bowiem okres, dla którego dokonuje się ustalenia, czy planowany czas pracy pracownika mieści się w granicach obowiązującego go wymiaru czasu pracy (dobowego i tygodniowego) w przyjętym systemie czasu pracy oraz czy nie zostanie przekroczony przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy. Jest to również okres, po upływie którego dokonuje się rozliczenia czasu pracy pracownika. Liczba godzin pracy w poszczególnych dniach i tygodniach musi się zatem bilansować na przestrzeni okresu rozliczeniowego (a nie na przestrzeni każdego tygodnia z osobna).

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Autor: Joanna Suchanowska