Jak przywrócić podatnika wykreślonego ze względu na nieskładanie deklaracji VAT

Jak przywrócić podatnika wykreślonego ze względu na nieskładanie deklaracji VAT
Pytanie:

W dniu 1 kwietnia 2019 r. moja spółka z o.o. została wykreślona z rejestru VAT na podstawie art. 96 ust. 9a pkt 2 ustawy o VAT. Ze względów zdrowotnych musiałem powierzyć prowadzenie spółki przyjacielowi i pomimo tego, że nie było żadnych faktur, nie złożył on deklaracji w terminie. Chciałbym zostać przywrócony do rejestru VAT, ponieważ udało mi się zdobyć kilka kontraktów i w niedługim czasie będę musiał wystawiać faktury. Wiem jednak, że minęły już dwa miesiące od daty wykreślenia. Co mogę w takiej sytuacji zrobić, aby zostać przywrócony do rejestru VAT?

Odpowiedź:

Nie jest już możliwe przywrócenie rejestracji Pańskiej spółki jako podatnika VAT czynnego bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego. Przywrócenie takiej rejestracji wymaga zatem ponownej rejestracji spółki z o.o. w drodze złożenia nowego zgłoszenia VAT-R.

Obecnie na podstawie art. 96 ust. 9a pkt 2 ustawy o VAT podatnicy, którzy będąc obowiązani do składania deklaracji VAT-7/VAT-7K nie złożyli takich deklaracji za 3 kolejne miesiące lub jeden kwartał, podlegają z urzędu wykreśleniu z rejestru podatników VAT. W stanie prawnym obowiązującym przed 31 sierpnia 2019 r. było tak w przypadku podatników, którzy będąc obowiązani do składania deklaracji VAT-7/VAT-7K nie złożyli takich deklaracji za 6 kolejnych miesiące lub dwa kwartały.

W przypadkach takich istnieje możliwość przywrócenia rejestracji podatnika jako podatnika VAT czynnego bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego. Od 1 września 2019 r. jest tak na wniosek podatnika złożony w terminie 2 miesięcy od dnia wykreślenia z rejestru jako podatnika VAT, jeżeli podatnik udowodni, że prowadzi opodatkowaną działalność gospodarczą oraz jeżeli najpóźniej wraz ze złożeniem wniosku o przywrócenie zarejestrowania złoży brakujące deklaracje (zob. art. 96 ust. 9h ustawy o VAT; do końca sierpnia 2019 roku przepisy nie określały dwumiesięcznego terminu). Po upływie dwumiesięcznego terminu przywrócenie rejestracji podatnika jako podatnika VAT czynnego bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego nie jest możliwe.

Taki właśnie przypadek ma miejsce w przypadku Pańskiej spółki z o.o. A zatem nie jest już możliwe przywrócenie jej rejestracji jako podatnika VAT czynnego bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego. Przywrócenie takiej rejestracji wymaga zatem ponownej rejestracji spółki z o.o. w drodze złożenia nowego zgłoszenia VAT-R.

 

 

Podstawa prawna:

Art. 96 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.).

Autor: Tomasz Krywan

Niepoprawne odwołanie. Spróbuj jeszcze raz

Co o nas mówią?

100% rozwiązań, których potrzebują księgowi!

Żadnych podstawowych rzeczy, o których doskonale wiemy. Tylko esencja – naprawdę praktyczne wskazówki i zmiany, zmiany, zmiany... – to, co chcemy i musimy wiedzieć: szczegółowe wyjaśnienia podstaw prawnych, interpretacje doradców podatkowych.

Damian Zajączkowski


Zaoszczędzisz mnóstwo czasu
i pozbędziesz się dylematów

Już od kilku lat korzystam z Państwa publikacji. Są one bardzo rzeczowe, konkretne, fachowe. Zawsze mogę znaleźć odpowiedź na nurtujący problem. Napisane są fachowym, przystępnym i zrozumiałym językiem.
I dostępne w przystępnej cenie.

Monika Ciemerys


Wsparcie ekspertów i przejrzyste rozwiązania

„Doradca VAT” to najbardziej cenny przewodnik po zagadnieniach VAT-u, najbardziej na czasie, zahaczający o wiele zagadnień powiązanych, np. o ordynację podatkową. Odpowiedzi na pytania są udzielane błyskawicznie. "Doradca VAT" jest tak cenny dla pracy księgowego, że trudno to wyrazić słowami.
Bardzo cenne są przekrojowe i porządkujące wiedzę opracowania kompleksowe tematów vatowskich w odrębnych publikacjach.

Jolanta Chudzik

Biblioteka finansowo-księgowa

Nasze nagrody i wyróżnienia

wiper-pixel