Zarejestruj się BEZPŁATNIE w serwisie i korzystaj z porad ekspertów

  • WSZYSTKIE
  • 2020
  • 2019
  • 2018

Kiedy ekwiwalent za pranie ubioru służbowego wlicza się do podstawy wymiaru składek

Autor: Kostecka Anna

Dodano: 28 lutego 2017
Kiedy ekwiwalent za pranie ubioru służbowego wlicza się do podstawy wymiaru składek

Twoja firma wypłaca pracownikom ekwiwalent za pranie ubioru służbowego? Sprawdź, kiedy świadczenie to należy wliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Poznaj najnowsze stanowisko ZUS w tej sprawie.

 

Pracownikom wykonującym pracę na sali obsługi klienta w siedzibie spółki, pracodawca wypłaca ekwiwalent za pranie ubioru służbowego. Ubiór stanowi biała bluzka i granatowy żakiet. Świadczenie to jest wypłacane w oparciu o wewnętrznie wydany akt prawny – regulamin pracy. Wysokość została ustalona w oparciu o kalkulację jednostkowego kosztu usługi prania z 3 zakładów pralniczych.

Wniosek o zatwierdzenie tej kwoty składa do Prezesa zarządu specjalista ds. bhp. Ekwiwalent jest wypłacany co miesiąc bez sprawdzania faktycznie poniesionych kosztów prania przez pracowników. Od tej kwoty jest potrącany podatek dochodowy od osób fizycznych. Jednak nie są pobierane składki.

W związku z tym pracodawca powziął wątpliwość czy w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe powinien uwzględniać ten ekwiwalent. Jego zdaniem tak.

 

ZUS potwierdza stanowisko pracodawcy

Przedsiębiorca powinien uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ekwiwalent wypłacany pracownikom sali obsługi klienta za pranie ubioru służbowego. Wydając decyzję Zakład przypomniał, że aby przedsiębiorca mógł skorzystać ze zwolnienia składkowego wartość świadczeń rzeczowych oraz możliwość wypłaty z tego tytułu ekwiwalentów musi wynikać z przepisów o bhp. W razie, gdy pracodawca wydaje pracownikom świadczenia rzeczowe lub wypłaci z tego tytułu ekwiwalent, a obowiązek taki nie wynika po stronie pracodawcy z przepisów o bhp, wartości te obowiązany jest doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

 

Co musisz pamiętać

Z podstawy wymiaru składek na ZUS są wyłączone ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, jeżeli obowiązek taki wynika z przepisów bhp.

 

Interpretacja ZUS z 18 października 2016 r., oddział w Lublinie (WPI/200000/43/1074/2016).

 

Autor: Anna Kostecka

Nr 137 Styczeń 2017 r.
AKF 137 okładkaWydanie archiwalne

Zostań subskrybentem publikacji Koszty Podatkowe w praktyce

"Koszty Podatkowe w Praktyce” to gwarancja Twoich bezpiecznych rozliczeń.

Kompleksowo omawiamy każdy wydatek:

  • kiedy można go zaliczyć do kosztów
  • kiedy można odliczyć VAT i jakie są skutki podatkowe
  • jak ująć w księgach rachunkowych dany wydatek.

Zamów bezpłatny numer »

wiper-pixel