Kalkulator podatku dochodowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Dodano: 25 lutego 2022

Kalkulator podatku dochodowego pozwala w prosty sposób oszacować obciążenia wynikające z podatku rocznego i zaliczek na podatek dochodowy. Po uwzględnieniu kosztów i odliczeń można określić, jaki wpływ będzie miał na wynik ekonomiczny podatek dochodowy. Sprawdź, jak korzystać z tego kalkulatora.

 

Jak działa kalkulator podatku dochodowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą 

W polu "Sposób opodatkowania” możliwy jest wybór liniowej formy opodatkowania (ze stawką 19%) oraz opodatkowania według skali podatkowej 17 i 32%. Parametr ten można zmieniać, wówczas ponowne wyliczenie, w formie tabelarycznej, pozwoli oszacować obowiązek podatkowy. Pobliskie pole “Wyliczenia w roku podatkowym” pozwala na zmianę roku podatkowego, analiza przeniesiona do poprzednich lat daje obraz zmian w faktycznych obciążeniach podatkowych. 

Kalkulator pozwala po podaniu elementów kalkulacyjnych podatku ustalić wielkość obciążenia podatkowego w prowadzonej działalności gospodarczej. 

Czym jest przychód podatkowy

Przychód - to ogół przychodów z działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14  ustawy o PIT - a więc bez przychodów zwolnionych z opodatkowania (art. 21 ustawy o PIT). W przypadku spółek osobowych przychód należy ująć proporcjonalnie do udziału w zyskach spółki.

Jak ująć koszty podatkowe?

Koszty to z kolei ogół kosztów uzyskania powyższych przychodów z działalności gospodarczej, o których mowa w art. 22  ustawy o PIT - a więc bez wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu (art. 23 ustawy o PIT). Również w przypadku kosztów podatkowych ich wartość należy ująć proporcjonalnie do udziału w zyskach spółki. Podanie tych parametrów pozwala kalkulatorowi wyliczyć dochód z działalności. 

Co można odliczyć od dochodu? Od dochodu tego można  bowiem odliczyć wiele wydatków i ulg (art. 26 i nast. oraz art. 30c ust. 2 ustawy o PIT). Dotyczy to również przysługującej od 1 stycznia 2022 r. tzw. ulgi dla klasy średniej, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2aa ustawy o PIT. Warto również zwrócić uwagę, że w przypadku opodatkowania liniowego odliczenia od dochodu obejmują jedynie kwotę składki na ubezpieczenie społeczne, wpłaty na IKZE, ulgi termomodernizacyjnej, B+R  oraz niektórych darowizn. 

Sprawdź też:

Ulga dla klasy średniej w 2022 roku – problemy z praktyki

Korzystniejsze może być zatem odliczenie przysługujące na zasadach ogólnych - będzie to bowiem nie tylko kwota składki na ubezpieczenie społeczne, wpłaty na IKZE, ulgi termomodernizacyjnej, ulgi B+R  oraz niektórych darowizn, ale również ulgę rehabilitacyjną czy internetową. Z drugiej strony należy pamiętać o doliczeniu kwot zwiększających i zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu ulgi na złe długi (art. 26i ustawy o PIT).  Co prawda ulga ta wpływa w zasadzie dopiero na podatek roczny, powinna jednak być także uwzględniana przy obliczaniu zaliczek na ogólnych zasadach. 

Podanie tych parametrów pozwoli kalkulatorowi wyliczyć dochód stanowiący podstawę opodatkowania - a w efekcie podatek.

Co można odliczyć od podatku?

Dalej od tego podatku można również odliczyć wiele wydatków i ulg, co uwzględnia się w ostatniej kolumnie  (art. 26 i nast. oraz art. 30c ust. 2 ustawy o PIT). 

Należy zauważyć, że począwszy od 1 stycznia 2022 r. – w związku ze zmianami wprowadzonymi w ramach Polskiego Ładu – przedsiębiorcy nie mają już możliwości odliczania od podatku składki zdrowotnej (wcześniej w przypadku składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne odliczenie dotyczyło tylko części składki - do 7,75% wymiaru).  Ponadto wybierający podatek liniowy powinni pamiętać, że od końcowego podatku nie odliczą tylu ulg, co opodatkowani na zasadach ogólnych. Nie dotyczy ich bowiem odliczenie ulgi prorodzinnej (art. 27f ustawy o PIT), nie mogą też korzystać ze wspólnego opodatkowania tych dochodów z małżonkiem (art. 6 ust. 2 ustawy o PIT). 

Podanie tych parametrów pozwoli kalkulatorowi wyliczyć dochód stanowiący podstawę opodatkowania - a w efekcie podatek. 

Kalkulator pozwala zmienić formę opodatkowania (z liniowej na progresywną - według skali podatkowej na zasadach ogólnych) i oszacować wysokość obciążeń podatkowych w trakcie roku podatkowego i podatku rocznego.

Z liniowej formy opodatkowania nie mogą skorzystać podatnicy, którzy uzyskają przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w danym roku podatkowym w ramach stosunku pracy.

Możliwy jest zatem powrót w trakcie roku podatkowego z opodatkowania liniowego do zasad ogólnych - jeśli liniowe opodatkowanie okazałoby się niekorzystne, a podatnik będzie mógł taką usługę wyświadczyć.  W tym celu podatnik powinien złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania w terminach – do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym to osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód lub – do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy taki przychód został przez niego osiągnięty w grudniu roku podatkowego.

Zmiana formy opodatkowania z podatku liniowego na ryczałt

REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »