MRiPS przypomina o obowiązkach pracodawców w czasie upałów

Dodano: 29 czerwca 2022
MRiPS przypomina o obowiązkach pracodawców w czasie upałów

Fala upałów nie odpuszcza. Można spodziewać się, że wysokie temperatury będą towarzyszyły nam jeszcze przez kilka tygodni. W związku z tym Minierstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, jakie są obowiązki pracodawców w czasie, gdy temperatura powietrza jest bardzo wysoka. Sprawdź o jakich zasadach BHP trzeba pamiętać oraz co można zrobić, aby ułatwić wykonywanie pracy w czasie lata.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie działania może podjąć pracodawca, aby praca w upale była łatwiejsza?
  • Które działania zaliczają się do obowiązków pracodawcy
  • Stosowanie których rozwiązań jest dobrowolne?
  • Czy w stosunku do młodocianych trzeba stosować odrębne zasady dotyczące bezpiecznych i higienicznych warunków pracy?

W okresie, gdy temperatura powietrza jest bardzo wysoka, pracodawcy powinni dążyć do poprawienia warunków pracy. Przepisy przewidują w tym zakresie szereg możliwości. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą:

  • skrócenie czasu pracy,
  • wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy,
  • zapewnienie klimatyzowanych pomieszczeń do odpoczynku,
  • zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach pracy.

Skrócenie czasu pracy

Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca może w upalne dni:

Wprowadzenie tych rozwiązań zależy to jednak wyłącznie od dobrej woli pracodawcy - prawo nie przewiduje takiego obowiązku.

W przypadku wcześniejszego wyjścia – nie może ono powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika.

Przerwy regeneracyjne

W ostatnich latach rośnie popularność oferowanych przez niektórych pracodawców tzw. przerw regeneracyjnych w pokojach relaksu. To również możliwość, która nie wpisuje się w obowiązki pracodawcy dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Kontrolowanie wysokości temperatury

Chociaż istniejące regulacje nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, wymiany powietrza oraz zabezpieczenia przed wilgocią i niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem, to jednak – co do zasady – nie określają maksymalnej temperatury powietrza, w jakiej praca może być wykonywana w pomieszczeniach. Jeśli jednak temperatura w pomieszczeniach przekracza 28 stopni lub gdy pracownicy pracują na zewnątrz przy temperaturze powyżej 25 stopni – pracodawca musi zapewnić im napoje.

Zgodnie bowiem z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, pracodawca zapewnia napoje pracownikom zatrudnionym:

  1. w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej stopni Celsjusza,
  2. w warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000,
  3. przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10oC lub temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza,
  4. przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,
  5. na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza stopni Celsjusza.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom napoje niezależnie od tego, czy pomieszczenie jest klimatyzowane czy nie. Istotna jest jedynie temperatura. Niezależnie od tego, czy praca jest wykonywana w pomieszczeniu czy na otwartej przestrzeni, napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej.

UWAGA! Nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tys. złotych.

Większa ochrona młodocianych

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 roku w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac, pracownicy z tej grupy nie mogą pracować w pomieszczeniach, w którym temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza – 65%

Przeczytaj również:

Źródło: strona internetowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej