Wpłaty na PPK – czy wchodzą do podstawy trzynastki

/appFiles/site_128/images/autor/OHSMq2U3tuQLyX5.jpeg

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 17 stycznia 2024
Pytanie:

Czy w jednostce budżetowej (podlegającej pod urząd gminy) do podstawy trzynastki wchodzi przychód z PPK finansowany przez pracodawcę?

Odpowiedź:

Wpłaty na PPK nie powinny wchodzić do podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego (trzynastki).

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Trzynastka jest świadczeniem przysługującym pracownikowi samorządowemu na podstawie ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

W myśl postanowień ww. ustawy, omawiane świadczenie co do zasady, w pełnej wysokości należy się po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.

Zgodnie z art. 4 przywołanego aktu prawnego, trzynastkę ustala się w wysokości 8,5 % sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który trzynastka przysługuje, uwzględniając:

  • wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (a zatem m.in. płaca zasadnicza, wynagrodzenie akordowe i prowizyjne, dodatki o charakterze roszczeniowym, w tym premie regulaminowe, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe i nocne),
  • wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy,
  • wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy. 

Wspomniany przepis odwołuje się zatem do regulacji rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Podkreślmy, że wpłaty na PPK finansowane ze środków pracodawcy nie zostały wymienione wprost w zawartym w § 6 ww. rozporządzenia urlopowego katalogu należności wyłączonych z podstawy wymiaru ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Niemniej jednak wspomniane wpłaty do PPK:

  • nie stanowią składnika wynagrodzenia;
  • są świadczeniem dodatkowym (pozapłacowym) ponoszonym na rzecz pracownika, zbliżonym swym charakterem np. do np. pakietów medycznych czy abonamentów sportowych.

W rezultacie, omawiane świadczenie nie powinno być uwzględnianie przy kalkulawaniu trzynastek.

Podstawa prawna: 
  • art. 4 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1690),
  • § 6, § 14 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. z 1997 r. Nr 2, poz. 14 ze zm.).
Autor: Mariusz Pigulski
Słowa kluczowe:
trzynastkawpłaty na PPK
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »